Eski Hapishane’nin durumu ne olacak?

27
Kırklareli merkez ilçede bulunan ve tarihi özelliğe sahip ancak bakımsızlığı nedeniyle metruk bina görünümündeki Tarihi Eski Hapishane Binası ……

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede bulunan ve tarihi özelliğe sahip ancak bakımsızlığı nedeniyle metruk bina görünümündeki Tarihi Eski Hapishane Binası daha önceleri turizme kazandırılmak için birçok girişimde bulunulmuş ancak planlanan irtifak hakkı ihalesi iptal edilmişti. İptal olma sebeplerinin başında ise yanlış hesaplamaların olduğu dile getirilmişti.
1575 metrekare alanın içerisinde bulunan Eski Hapishane’nin turizme kazandırılması için Edirne Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden alınacak izinle aslına uygun bir şekilde restore edilmesi bekleniyordu. Ancak hesaplamaya bu alan içerisinde bulunan Polis noktasında dâhil edilmesinden dolayı proje askıya alınmıştı.
Ancak Kırklareli’nin en merkezi yerinde metruk bir şekilde bulunan Eski Hapishane’de bugüne kadar bir gelişme olmadı. Binanın bu şekilde burada kalmasından dolayı vatandaşlar rahatsızlık duyuyor. Yapılan araştırmalar sonucunda konuya ilişkin dosya Maliye Bakanlığı’nda bekletilip prosedüre uyulması için yeniden projelendirilmesi gerektiği karara bağlanmış. (Serkan Koçtürk)   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here