Eski eserler, köy okulunda gün yüzüne çıktı

36
Tekirdağ’ın Malkara ilçesine bağlı Izgar Köyü’nde kullanılmayan eski eşyalar, müze haline getirilen okulda sergileniyor.

 

Malkara Nurten-Hüsnü Pullukçu İlköğretim Okulu öğretmeni İsmail Meriç’in girişimleriyle oluşturulan müzede, tarım aletlerinden 100 yıllık giysilere kadar birçok eser yer alıyor.
Meriç, bu düşüncenin ilk olarak 2003 yılında ortaya çıktığını söyledi. O dönemde görev yapan kaymakama durumu anlatarak köyde her evde bulunan eski eserleri toplayıp bir müze açmak istediğini söylediğini ifade eden Meriç, olumlu görüş almasından sonra köydeki her evi tek tek gezdiğini, tavan aralarına, kilerlere, bahçelere, buradaki kuyulara baktıklarını, eskiye ait ne varsa topladıklarını kaydetti.
Taşımalı sistemle boşalan köy okuluna ait lojmanı temizleyerek, ”Geleneksel Yaşam Müzesi” yaptıklarını anlatan Meriç, ”Bulduğumuz eşyaları temizledik. Bazı elbiseleri naftalinledik. Bazılarını da cam çerçevelerin içine koyduk. Lojmanın üç odasından birini tarım aletlerine, diğerini 1900’lü yıllardan kalma giysilere, dokuma tezgâhlarına, çeyiz sandıklarına, son odayı da mutfakta kullanılan fakat şimdi hiç kimsenin bilmediği eşya, araç ve gereçlere ayırdık” dedi.
Meriç, bu eserlerin geçmişi öğreterek bu günü anlamalarını sağladığını ifade ederek, şunları söyledi:
”Komşu köylerden ve okullardan da ziyarete geliyorlar. Polonya’daki bir müzede kapıda, ‘Geçmiş gelecek içindir’ yazan bir söz vardı. Aslında bu söz her şeyi anlatıyor. Bu müzeye de köy halkının sahiplenerek çok önemli bir yurttaşlık görevini yerine getirdiklerini düşünüyorum. Müzemizde 100 yıllık eserlerle birlikte müze yetkililerince Roma dönemine ait olduğu belirtilen sütun başı ve mızrak başı da büyük ilgi çekmekte.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here