Eski Bakan Yüksel Yalova, TDH Üyeleri ile buluştu

15
Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Kurucular Kurulu Üyesi Eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova, 11 Aralık 2009 Cuma günü bir dizi ziyaret gerçekleştirmek üzere Lüleburgaz’a geldi.


Lüleburgaz

İlk olarak Lüleburgaz İlçe binasına gelen Yalova’nın beraberindeki isimler arasında TDH İstanbul İl Başkanı Mehmet Ali Oğuş ve İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Bora Pehlivanlar bulunuyordu.
Lüleburgaz’a gelişinde yoğun bir kalabalık ve sevgi seli ile karşılanan Yüksel Yalova’yı İlçe binasında dinlemek isteyen Lüleburgazlılar binayı hınca hınç doldurdular.
İlçe Binası’nda yaptığı konuşmada ilk olarak kendisi hakkında üyelere bilgiler veren Yalova; “Aydın’lı tarımla uğraşan bir ailenin zor şartlar altında okuyan bir çocuğu olarak İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdim. Daha sonra Fransa’da Niş Üniversitesi’ne gittim. Siyaset Bilimi doktorası, Anayasa Hukuku, Serbest Avukatlık derken siyasete girip iki dönem Aydın Milletvekilliği ve Devlet Bakanlığı yaptım. Siyaset tarlasındaki insanların bilime önem vermediği ülkemizde siyaset yapmanın zorluklarını yaşadım. 5 yıldır da Afrika Diplomatik Akademisi’nde tek Türk Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Türkiye Değişim Hareketi Genel Başkanı emretti, eşim ve kızımın baskısı ile tekrar siyasete girmeye karar verdim” dedi.
* “AKP Kan Kaybediyor”
2002 Seçimleri öncesi mevcut paradigmanın çökmeye başladığını önceden gördüğünü belirten Yalova; “Anavatan Partisinde siyasetin içinde iken ya CHP ya da AKP’nin seçimlerden galip çıkacağını söylemiştim. CHP’li olduğunu bildiğim ünlü bir gazeteciye Erdal İnönü, Altan Öymen ve Hikmet Çetin gibi dürüst insanların mebus adayı yapılması halinde CHP’nin %20–21 değil %25–30 ile parlamentoya gireceğini söyledim. 2007 Seçimlerine gelirken AKP’nin %45’in üzerine çıkacağına iddiaya girdim. Dileğim bu muydu, hayır. Fakat CHP seçmen iradesine dayansaydı, ANAP ile DYP birleşseydi, AKP muhalefete mahkûm kalacaktı. Şimdi AKP’nin  % 47’lik oyu çoktan eriyip gitti.
* “Tarım Çöktü, İşsizlik çığ gibi büyüyor”
Hükümet 3 milyon 800 bin işsiz vatandaşımız var diyor. Fakat ne yazık ki bunun 3 misli fazla kişi işsiz. İşi olan çoğu insan da geçinemediği için işinden memnun değil. İşsizlerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Sanayici olup da mutlu huzurlu olana rastlamadım. Tarıma bakıyorum, eskiden tarımla uğraşanların durumu iyiydi. Şehirde yaşayan akrabalarına et, süt, yumurta, pirinç vs. gönderir yardım ederlerdi, bir şekilde çark dönerdi. Ama artık maalesef tarım da çöktü. Düşünün ki Konya Ovası gibi bir nimet elinizde ve siz tahıl üretemeyip ithal ediyorsanız şapkayı önünüze koyup düşünmeniz gerekir. En kıymetli varlığımız tarım iken elin Amerikalısı gen teknolojisi ile 3 kat verim alıp bizi ithalatçı yapıyorsa suç Amerikalının değil bizlerindir” dedi.
* “Enerji sorunumuz acilen çözülmelidir”
Fransa’da Üniversitede hocalık yaparken gelişmişliğin göstergesi olarak kişi başı elektrik tüketimine bakılırdı. Bugün bizdeki elektrik tüketiminin 3 bin ise Almanya’da 3 katıdır. Enerji sorunumuzun acilen çözülmesi şarttır. Yıllar önce asker gönderdiğimiz yardım ettiğimiz Kore bugün bize 10 otomobil markasını ezberlettiyse düşünülmelidir. Artık hangi lider ve arkadaşı mebus olacak beni ilgilendirmiyor.
* “İki rakamından nefret ettim”
Hayatım boyunca 2 rakamından nefret ettim. Yıllarca sağ- sol, o veya bu deyip bizleri oyaladılar. Oysaki biz bu gençliğimize güvenir, iyi eğitim almalarını sağlarsak dünyada söz sahibi ülkeler arasında yerimizi alacağımıza eminim. Bu süreçte 18 ayımız var. Kendinizi, ilçenizi, ilinizi, ülkenizi seviyorsanız siyasete girin. Sizler gibi soylu insanların siyasete girmesi gerekiyor” dedi.
Daha sonra Yüksel Yalova üyelerin sorularını cevapladı. Eski İl Genel Meclisi Üyesi Ferhat Okumuş; “ Bir zamanlar Türkiye’nin umudu Karaoğlandı. Şimdi ise Mustafa Sarıgül umut oldu. Benim sorum parti seçime yetişecek mi?” dedi.
Yalova bu soruya “ bir saat sonra seçim var desinler 10 dakikada dilekçe verilir ve seçime hazır olunur geriye kalan 50 dakikada propaganda yapılır” diyerek cevap verdi.
* “TRAKAB ile Trakya Avrupa ve İstanbul’un arka bahçesi yapılmaya çalışılıyor”
Daha sonra TDH İl Yönetim Kurulu üyelerinden Kenan Gören söz alarak TRAKAB sorununu dile getirdi. Gören; “ Dicle ve Fırat Nehirleri’nin yabancı konsorsiyumlara verildiği ülkemizde Trakya’nın kaderine de TRKAB düştü. Belediye Başkanı Emin Halebak’ın gayretleri ile Eskitaşlı Köyü’nde orman arazisinde türlü oyunlar oynanarak çöplük kurulmaya çalışılıyor. Trakya’nın Avrupa ve İstanbul’un arka bahçesi olmasını istemeyen 9 Köy buna itiraz ederek dava açtılar ve şu an bu durduruldu.  Eskitaşlı Muhtarı Selami Tezcan’ın dava ile ilgili dosyasını size sunmak istiyor ve bizlere destek verip yanımızda olmanızı diliyoruz” dedi.
Yüksel Yalova ise; “ Biz burada nutuk çekmedik. Bizler sizin değil sizler bizim yanımızda olun. Bu dava artık bizim davamızdır. Mevzuatla ilgili şimdi bir şey söylemem yanlış olur. Churchill’in dediği gibi “ Soruna yakın olan, çözüme de yakındır. Dosyayı uzmanlarımız ve hukukçularımız ile inceleyelim. 15 Ocak’a kadar bu sorunu çözelim. Çevre sorunları bizim sorunumuzdur. Biz bunun kavgasını sizin için değil tüm Türkiye için vereceğiz” dedi.
Daha sonra Yüksel Yalova beraberindeki heyet, Kaymakamlık ziyareti için binadan ayrıldılar. Yol üzerinde kısa esnaf ziyaretleri yapan Yalova, esnafa hayırlı işler diledi. (gk)

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here