Eser; “Başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı hijyendir”

17
T.C. Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi Müdürlüğü bünyesindeki Yemekhane ve Çayocakları’nda görev yapmakta olan personellere Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile Kırklareli İl Özel İdaresi Müdürlüğü’nün organizasyonunda “Hijyen Eğitimi” verildi.
HABER MERKEZİ
T.C. Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi Müdürlüğü bünyesindeki Yemekhane ve Çayocakları’nda görev yapmakta olan personellere Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile Kırklareli İl Özel İdaresi Müdürlüğü’nün organizasyonunda “Hijyen Eğitimi” verildi.
Kırklareli İl Özel İdaresi Hizmet Birimleri Toplantı Salonu’nda15 Nisan 2014 Salı günü 09.00-17.30 saatleri arasında verilen eğitimin açılışına; Kırklareli İl Özel İdaresi Genel sekreteri Ziya Eser, Genel Sekreter Yardımcıları; Erol Akyüz, Bilal Kuşoğlu, Sivil Savunma Uzmanı Arslan Böşgönül, Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Yardımcısı Ali Bekar, Kurs Öğretmeni Gül Tartar ile 15 kursiyer katıldı.Açılışta bir konuşma yapan Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eser hijyenin çok önemli olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Gıda Sektörü Çalışanları için 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun Portör Muayenelerini düzenleyen 126 ve 127. maddeleri değiştirilmiştir. Hijyen Eğitim Yönetmeliği ile de her yıl belirli zamanlarda yapılan Portör Muayenesi kaldırılarak, iş kollarına uygun Hijyen Eğitimi alma şartı getirilmiştir. Bu Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamamaktadır. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Ayrıca bu Yönetmelik kapsamında bulunan iş yerlerinin sahipleri ve işletenleri, Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonraki bir yıl içinde çalışanlarının Yönetmelikte belirtilen eğitimleri almalarını sağlamalıdırlar.
Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Sağlıklı olmak, insan mutluluğunun öncelik taşıyan bir Öğesidir. Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemlerin pek çoğu günlük yaşamımızda uygulamamız gereken küçük ve kolay uygulamalardan oluşur. Beden temizliği, sağlıklı beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma, düzenli yaşam, sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durma, kazalardan korunma, sorunlarla başa çıkmada doğru ve uygun yöntemler kullanmadır. Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı hijyendir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. Periyodik sağlık kontrollerinin yanı sıra çalışanların iş esnasındaki tutum ve davranışları, kötü alışkanlıkları da denetlenmelidir. Bu anlamda personele işletme ortamında verilecek eğitim programları kalitenin artması, olumlu değişikliklerin sağlanması için oldukça önemlidir.”
Konuşmanın ardından kursiyerlere “Hijyen Eğitimi” verildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here