Erken yaşta satranç öğrenen “Çocuklar Şahlanıyor”

18
Çocukların erken yaşta gelişimine büyük katkı sağlayan satranç, “Çocuklar Şahlanıyor” projesi ile anaokulu öğrencisi olan miniklere öğretiliyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planı çerçevesinde Haziran 2010 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütülen, Kırklareli; bağımsız anaokulları ve ilköğretim okulları bünyesindeki çocukların zihinsel gelişimlerini destekleyerek analitik düşünme becerilerini geliştirmek, problem  çözme becerilerini arttırmak ve hiperaktif çocukların enerjilerini doğru yönlendirmeyi sağlamak amacıyla Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından hazırlanan “Çocuklar Şahlanıyor” Projesi’nin resmi açılışı 3 Aralık 2010 Cuma günü yapıldı.
Saat 15.30’da Kırklareli Zübeyde Hanım Anaokulu’nda yapılan açılışa AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit, çok sayıda Okul Müdürü ile öğrenci velileri katıldı.
İlk olarak proje ile ilgili kısa bir bilgi verildi. Daha sonra bir konuşma yapan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit, satranç ile öğretmenlik yıllarında tanıştığını, oynamaya başladığından buyana satranç heyecanının halen devam ettiğini söyledi. Kendisinin öğretmenken tanıştığı satrancı, şimdi okul öncesi öğrencilerinin küçük yaşta tanışacağını, bununda sevindirici bir durum olduğunu belirtti. Bakanlıkça başlatılan proje ile ilk önce öğretmenlerin satranç öğrendiğini belirten Müdür Ecevit, bu sosyal faaliyetin daha sonra okul öncesi öğrencilerine öğretildiğini belirtti. Satranç öğrenen birinin muhasebeyi, sosyalleşmeyi ve kazanma hırsını öğrendiğini belirten Müdür Ecevit, Kırklareli’nin eğitimde olduğu kadar satrançta da iyi olduğunu ifade etti.
Müdür Ecevit’in konuşmasının ardından AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam bir konuşma yaparak, Trakya insanın eğitim seviyesinin yüksek olmasına rağmen bir içene kapanıklık durumunun var olduğunu, bu durumu milletvekili olup Ankara’ya gittikten sonra fark etini söyledi. Kırklareli’de girişimcilik eksikliğinin olduğunu belirten Milletvekili Sarıçam, girişimcilik ruhunun ilimizde de olması için bölgenin bu içe kapanık halinin biran önce sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti. Milletvekili Sarıçam, satranca 4 yaşında başlayanların bu konudaki analitik ve kombinasyon yeteneklerinin daha iyi olduğu bir dönemde satranca başlamalarının daha iyi olduğunu burada öğrendiğini belirterek, satrancın, bilim, sanat ve spor içeren bir oyun olduğunu ve bunu öğrenmenin gerçekten önemli olduğunu bildiğini söyledi. Eğitimin içinde zaten önceki saydıklarının olmadığı zaman eğitimin anlamsız ve sıkıcı olduğunu belirten Milletvekili Sarıçam, satrancın insanlardaki yenme duygusuna ayrı bir keyif kattığını sözlerine ekledi. Milletvekili Sarıçam, bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasını sona erdirdi.
Programın devamında öğretmenlere verilen Satranç Kursu Eğitimine destek veren Kırklareli Üniversitesi Personel Şube Müdürü İlhami Ak ve Kırklareli Vergi Dairesi Gelir Uzmanı Yusuf İkizlere birer teşekkür plaketi verildi.
Daha sonra Müdür Ak kursiyer öğretmenler ile birer gösteri maçı sergiledi. Program, 1. Kademe Satranç Eğitimi alan öğretmenlere sertifikaların verilmesinin ardından verilen ikram ile son buldu. (c.s.) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here