“Erkeklerle eşit haklara ve olanaklara sahip olacağız”

5
* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Kadın Kolları     Başkanı
Gülay Tülüş; “Kadınlar hazırlanan uluslar arası raporlarda en son
sıraları işgal ediyor” dedi.

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Kadın Kolları Başkanlığı, Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının 76. yılı nedeni ile Kırklareli merkez ilçe Vilayet Meydanı Atatürk anıtına çelenk koydu. 05 Aralık 2010 Pazar günü saat 13.00’da Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının 76. yılı nedeni ile Atatürk Anıtına koyduğu Çelenk’in ardından saygı duruşu ve istiklal marşımızın okundu.
Kadın Kolları Başkanı Gülay Tülüş kadınların töre cinayetleri, aile içi şiddet eğitim eksikliği, istihdama ve siyasal mücadeleye etkin katılamama gibi pek çok sorunla karşılaşmakta olduğunu ifade ederek şunları kaydetti;
“1934 yılında pek çok Avrupa ülkesine örnek olarak seçme ve seçilme hakkını kazanan kadınlarımız, bugün ne yazık ki, töre cinayetleri, aile içi şiddet eğitim eksikliği, istihdama ve siyasal mücadeleye etkin katılamama gibi pek çok sorunla karşılaşmaktadır.
Bugün Türkiye, kadınlar konusunda hazırlanan uluslar arası raporlarda en son sıraları işgal ediyor. Örneğin; Dünya Ekonomik Forumu’nun cinsiyet eşitsizliği konusunda yayınladığı 2010 yılı raporunda, Türkiye 134 ülke arasında, 126’ncı sırada yer alırken, pek çok az gelişmiş ülkenin gerisinde kalmaktadır. Bu tablo son derece vahim ve geleceğimiz için kaygı vericidir. Parti programımızda yazıldığı gibi, CHP kadınların, yönetimde, siyasette, çalışma yaşamında, eğitimde, hukukta, evrensel hak ve özgürlüklerde ve diğer tüm alanlarda, erkeklerle eşit haklara ve olanaklara sahip olacağı, her türlü toplumsal ve fiziki baskıdan uzak, özgürce yaşayacağı bir toplum oluşturmayı hedeflemektedir. Bugüne kadar her türlü olumsuzluğa rağmen, yüreğimizde Atatürk sevgisiyle Cumhuriyet değerlerine sahip çıkma mücadelemizle bu günden sonra kadınlar ve gençlerle yürümekten bir Cumhuriyet kadını olarak onur duyuyoruz.
Bu düşüncelerle, 5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 76. yıldönümü nedeniyle tüm kadınlarımızın Seçme ve Seçilme Hakkı’nı kullanması dileğiyle.” (u.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here