Ergene’nin temizlenmesinde tüm Trakya’ya yükümlülükler düşüyor

17
Ergene’nin temizlenmesinde tüm Trakya’ya yükümlülükler düşüyor

Kırklareli bugün iki önemli toplantıya ev sahipliği yaptı. Kırklareli Valiliği toplantı salonunda düzenlenen Trakya Kalkınma Birliği (TRAKAB) Yönetim Kurulu ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantılarında, Trakya Bölgesi’ne ait önem taşıyan gündem maddeleri masaya yatırıldı.

Saat 14:30’daki ilk toplantıda TRAKAB Yönetim Kurulu biraraya geldi. Trakya’nın geleceğine dair fiziki değerlendirmelerin yapıldığı bu görüşmeye başta Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu olmak üzere; TRAKAB Başkanı-Edirne Valisi Mustafa Büyük,

Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, TRAKAB Müdürü Tümay Soybay ve TRAKAB Çevre Mühendisi Şenol Filiz katıldı.

Toplantıda; Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na olan itirazlar ve her üç ilde bakanlık yetkilileri ile birlikte değerlendirme toplantılarının yapılması, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM)’nin Uluslararası Balkan Kongresi çalışmalarında kurumlara yapmış olduğu birlikte çalışma teklifi, IPA Bulgaristan – Türkiye sınırötesi işbirliği programı çerçevesinde TRAKAB’ın hazırlamakta olduğu projeler hakkında bilgilerin verilmesi ve TRAKAB muhasebe kayıtlarının Mahalli Idareler Muhasebe Yönetmeliği’ne uygun tutulması konuları görüşüldü.

Gündemin başında bir konuşma yapan TRAKAB Başkanı ve Edirne Valisi Mustafa Büyük, TRAKAB’ın 3 il arasında, Trakya Bölgesindeki Kalkınma Birliği ölçüsüyle faaliyetini devam ettirdiğini belirterek şunları söyledi:

Sınırötesi projeleri değerlendirilecek

“TRAKAB’ın, en önemli görevi olarakda kendisine şehir planı planlarının yapılması olarak belirlemiş durumunda. Bu çerçeve içerisinde Çevre ve Orman Bakanlığı’nda planlarla ilgili son duruma yönelik bilgi vermek istiyorlar. Bu nedenle toplantıda 3 ilimizde hangi usulle bu bilgilendirmeyi yapacaklar, bunu da kararlaştırmış olacağız.

Son dönemde özellikle Bulgaristan ile Sınırötesi Işbirliği programı çerçevesi içerisinde çeşitli projeler var, bunları değerlendireceğiz. Ayrıca kalkınma birliği olarak gelecek yılın hazırlıklarını da bu toplantıda görüşmüş olacağız.”

Bir basın mensubunun Ergene Havzas’nın kirliliğinin akıbeti ile ilgili sorusu üzerine de Vali Büyük, konuya yönelik olarak şu açıklamayı yaptı:

“Ergene Havzası’nın kirliliğinden en fazla rahatsız ve mağdur olan Il Edirne. Bu nedenle her üç ilde de bu konuda aynı hassasiyet var. Bu hassasiyet il yönetimlerini, sivil toplum örgütlerini ve belediyelerini de kapsıyor. Ancak yılların getirdiği bu problemi çok kısa bir süre içerisinde çözemiyoruz. Her alanda, her mekanda olan bu alandaki çalışmaları takip ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir grubumuz Ergene ile ilgili önerilen çeşitli projelerin uygulanması için Çevre ve Orman Bakanı ile görüşmelerde bulundu. Çünkü Edirne, Ergene’nin kirlilğinden en fazla zarar gören bir il. Ama herkes bundan rahatsız. Çevre planlarıyla bu havzanın korunmasına yönelik prensip kararlar alınıp uygulanmış olacak. Her 3 ilde de her alanda çalışmanın süratle yapılması lazım. Uygulanan yaptırımların daha iyi takip edilmesi gerekiyor. Temennimiz iyiye gitmesidir. Çünkü şu an iyi durumda değil.”

Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek’te, Ergene Havzası’na yönelik olarak valiliklerin, belediyelerin ve sanayicilerin üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiği bir eylem planının süregeldiğini ve 5 yıllık süre içerisinde tamamen arıtılacağına inandıklarını söyledi.

Yarım saat süren gündemin ardından Trakya (TR21 Düzey 2 Bölgesi) Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı’na geçildi. Bu toplantıya da; Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Edirne Valisi Mustafa Büyük, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Kırklareli Il Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan, Edirne Il Genel Meclisi Başkanı Tacettin Çalım, Tekirdağ Il Genel Meclisi Başkanı Münir Karaevli, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Çetintaş, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Alamut ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yurdanur katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı, personel alım politikasını değerlendirdi

Toplantıda; bir önceki toplantıda alınan kararlar, ajans logosunun seçimi, geçici çalışma programı ve bütçe, ajans merkez binası ile yatırım destek ofislerinin yerleri, personel alım politikasının görüşülmesi gibi ek gündem maddeleri görüşüldü.

Bu gündemin başında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, gündem hakkında kısa bilgiler vererek kalkınma ajansının genel sekreterinin de aralarında olduğunu belirterek, toplantıda onunla yapılacak sözleşmenin ve bütçe hazırlıklarının da görüşüleceğini dile getirdi. 1 saat süren toplantının ardından ziyaretçiler ilimizden ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here