Ergene Platformu, Trakya’da ikinci büyük eyleme hazırlanıyor

9
İkinci büyük eylem Karamusul Köyü’nde olacak

HABER MERKEZİ
Trakya’da, özellikle Ergene Nehri’ndeki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla oluşturulan Ergene Platformu’nun Üyeleri,  ”Ergene Hayata Dönsün-1” adlı etkinliğinden sonra, ikinci büyük eyleme hazırlanıyor.
Ergene Platformu Üyeleri, Havsa Belediye Meclisi Salonu’nda düzenledikleri toplantıda, ikinci büyük eylemin yürütülmesi ile ilgili olarak çalışmaların önemli bir bölümünü tamamladı.   
Uzunköprü İlçesi’nde büyük ses getiren ”Ergene’den su değil zehir akıyor”, ”Ergene hayata dönsün” sloganıyla yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğundaki tarihi köprüyü yürüyerek geçen Ergene Platformu’nun üyeleri, Trakya’da, “Ergene Nehri’nin kirliliğine” yönelik ikinci büyük eyleme hazırlanıyorlar.   
Yapılan toplantının sonucunda, “Ergene Nehri’nin kirliliğine” yönelik ikinci büyük eylemin Lüleburgaz İlçesi’nin, Karamusul Köyü’nde olması yönünde ön karar alındı.
Ayrıca, eylemin yapılacağı Lüleburgaz İlçesi’nin Karamusul Köyü’ne, Trakya’da çevre ile ilgili sorunlar karşısında duyarlılık gösteren tüm oluşumların davet edilmesinin ve sorumluluk alınması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesine karar verildi.
Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Başkanı Bülent Bacı, Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hacer Doğrugüven ve Bağımsız Tarım Orman ve Çevre Sendikası Genel Teşkilatlanma (BATOÇ-SEN) Sekreteri Göksal Çidem’den oluşan Ergene Platform Sekretaryası, eylem öncesi Şubat-2011 ayının sonunda Lüleburgaz İlçesi’nde bir hazırlık toplantısı daha gerçekleştireceklerini kaydettiler.
Havsa İlçesi’nde düzenlenen toplantıya, Ergene Platform Üyeleri’nin yanı sıra; Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Meriç Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Evrim Kaşıkçı, Istranca Gençlik ve Doğa Sporları Kulübü, Trakya Veteriner Hekimler Odası, Edirne Kente Konseyi, Uzunköprü Kente Konseyi temsilcileri, TEMA Vakfı Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu ve eski Köy-Koop Kırklareli Birliği Başkanı ve Kırklareli Kültür Varlıkları Dernek Başkanı Erdoğan Kantürer’de katıldı. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here