Ergene Platformu Edirne’den destek bekliyor

6
24 Ekim 2010 günü Ergene Havzasındaki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Uzunköprü’de birinci etkinliğini miting olarak gerçekleştiren Ergene Platformu ikinci etkinliğinin hazırlıkları için Edirne’den destek ziyaretleri yaptı.

HABER MERKEZİ
Daha önce Kırklareli’de Valilik, Belediye ve sivil örgütlenmeleri gezen platform üyeleri Edirne’de de Valilik, sivil örgütler ve basın kuruluşlarını ziyaret etti. 10 Nisan 2011 günü Lüleburgaz Karamusul Köyü’nde yapılacak etkinliği anlatmak ve destek bulmak için Ergene Platformu adına Edirne Doğa ve Spor Kulübü’nden Bülent Bacı, Edirne Kent Konseyi’nden Ziya Gökerküçük, Bağımsız Orman Çalışanları  Sendikası’ndan Göksel Çidem, Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği’nden Hacer Doğrugüven ve Nurhayat Bülte, Trakya Genç Temacılardan İsmail Metin, Ebru Şimşek, Berk Yılmaz, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nden Nezih Atsız, Istranca Kültür Varlıklarını Koruma Derneği’nden Erdoğan Kantürer ve T.Ü. Eğitim Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. Musa Uludağ katıldı.
Valilik ziyaretinden memnun olduklarını söyleyen platform üyeleri yerel gazeteleri de gezerek aynı sorunları anlattı ve destek istedi.
Yapılan çalışmaları EDOSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Platform Sözcüsü Bülent Bacı şöyle değerlendirdi: “Ergene Platformu Trakya’nın üç ilinden 50 dolayında örgütün bir araya gelerek oluşturduğu bir yapılanma. Kendini anlatarak da sürekli katılımcıları artmaktadır. Üç ilimizin de ortak sorunu konusunda bir araya gelerek artık yeter demenin zamanının çoktan geçtiğini fark ederek yıllardır süren mücadeleye yeni bir ivme kazandırmak amacındayız. Bugüne kadar yaptığımız etkinlikler kapsamında bakanlığın ‘Eylem Planı’ hazırladığını görmek umudumuzu arttırmıştır. Daha önce Ergene’nin kirliliğinden en çok zarar gören Uzunköprü’de yaptığımız etkinlik ses getirdi. Katılımcılar ve Trakya’nın değişik yerlerinden gelen talep bunun devam etmesi yönünde oldu. Bu nedenle bu seferde yine kirlilikten en çok zara gören köy olan Lüleburgaz’ın Karamusul Köyü’nden sorunlarımı dillendireceğiz. Tüm duyarlı dostlarımızı buraya bekliyoruz. Belediyelerimiz ve sivil örgütlenmelerimiz Trakyalıları bu etkinliğe taşımalıdır.”
Platform üyelerini temsil eden kuruluşlar önümüzdeki günlerde de il olarak Tekirdağ’a gidecek. Ayrıca Trakya’nın ilçelerini de gezen üyeler sık sık bir araya gelerek yaptıkları çalışmaları değerlendirdiklerini belirttiler. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here