Ergene Platformu; “Bölgesel sorunlar siyasetten üstüdür”

11
“Ergene Platformu” temsilcileri 23 Şubat 2011 Çarşamba günü Yeşilyurt Gazetesi’ni ziyaret ettiler.

HABER MERKEZİ

10 Nisan 2011 tarihinde Karamusul Köyü’ndeki yürüyüşte Siyasi, ideolojik amblem, söylem, yansımaların olmayacağını vurgulayan platform temsilcileri bölgesel sorunların siyasetten üstün olduğunu söylediler.

HABER MERKEZİ
Yeşilyurt Gazetesi ‘ni ziyaret eden Ergene Platformu üyeleri, 10 Nisan 2011 tarihinde Karamusul Köyü’nde toplanacaklarını ve Ergene kirliliğine bir çözüm bulunması noktasında bir hareketlilik oluşturmaya devam edeceklerini belirttiler. Platform temsilcileri, yürüyüş öncesinde 06 Mart 2011 tarihinde Kırklareli merkeze bağlı Lüleburgaz ilçesinde Kristal-İş sendikasında bir ön toplantı yapacaklarını ifade ettiler.
Platform temsilcileri; “Ergene kirliliğiyle ilgili olarak bir araya gelmiş, ergene kirliliğinin önlenmesine yönelik olarak sivil toplum hareketini başlatan bir grubuz. Bu grupta Trakya’dan belli başlı sivil toplum örgütleri var ve bu olaya duyarlı halkımız mevcut. 10 Nisan’da da bu masum hareketimizi haykırmak için Karamusul Köyü’nde toplanacağız ve oradan Ergene kirliliğine bir çözüm bulunması noktasında bir hareketlilik oluşturmaya devam edeceğiz. Devam edeceğiz diyoruz çünkü hareket yeni başlamadı. Yıllardır süren bu soruna her zaman tepki vardı ama bundan sonrada çok kolay olmasa da bu sorunun uzun sürede çözülmemesi için çalışmalarımız devam edecektir. 10 Nisan öncesi 6 Mart günü Lüleburgaz Kristal-İş sendikasında bir ön toplantı yapacağız. Orada da bütün Trakya’daki demokratik, sosyal herkesin orada olmasını bekliyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarını da çağırıyoruz. Şunu özellikle vurguluyoruz siyasi, ideolojik amblem, söylem, yansıma bulunmayacak. Bölgesel sorunlar siyasetten üstüdür. 3 maymun uyanacak bundan sonra. Trakya halkı ‘aman devletimize saygısızlık yapmayalım’ halinde. Ama artık bıçak kemiğe dayandı” dediler.

Merve Cankurt; Halk, ‘acaba neyin altına girmiş olurum’ diye çekiniyor
Yeşilyurt Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Merve Cankurt da ‘Yeşilyurt’ Gazetesi’nin adından da anlaşılacağı üzere doğayı seven bir yayın organı olduğunu belirtti.
Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak Ergene kirliliğiyle ilgili konuya hassas davranıldığını belirten Cankurt;
“Biz de gazetemizde bu konuyla ilgili hassas davranarak, Ergene ile ilgili haberlere sürekli yer veriyoruz. Geçen günkü sayımızda da ‘Trakya, ergeneye sahip çık’ manşetiyle bu yürüyüşü duyurduk. Biz de gazete olarak bu hareketi destekler nitelikte yayınlar yapmaya çalışıyoruz. Her açıdan gelen sesleri duyurmaya çalışıyoruz. Bunu toplumsal niteliğe dökmek çok anlamlı bir çalışma. Çeşitli yerlerden birleşip de tek tek kapı kapı dolaşıp duyurmak, bu konuda ki hassasiyeti dile getirmek çok zor ve anlamlı. Belki birçok vatandaşın konuyla ilgili hassasiyeti vardır ama dile getirmek sizin gibi kişiler sayesinde mümkün oluyor. Bu noktada da biz toplum adına teşekkür ediyoruz sizlere. Biz de yürüyüşe Yeşilyurt gazetesi olarak katılmayı düşünüyoruz. Tabi gazetemizin isminden de anlaşılacağı üzere –Yeşilyurt- doğayı seven bir yayın organıyız. Bu konuda herkes sözle bunu belirtiyor ama yayınlarla da halka bir şekilde hissettirmek de önemli diye düşünüyoruz. İnşallah haklı bir şekilde bir sonuca ulaşılır diye düşünüyoruz. Yürüyüşe, bir mani olmazsa, Kırklareli Valimiz Ali Haydar Öner’de katılmayı düşünüyormuş. Yetkili makamların da bu tarz oluşumlara bizzat katılım göstermesi halkı da bilinçlendirir, güçlendirir. İnsanların bazı çekinceleri oluyor. Gidersem acaba neyin altına girmiş olacağım diye çekiniyorlar” dedi.
Karamusul Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gürcan Kırım Ergene Nehri’nin taşkınlardan dolayı daha da billurlaşması gereken ama bu haliyle bile çok pis olan suyunu ve de nehirde bulduğu bir yumurtayı gösterdi ve Nehir suyunun nasıl yeşil haline geldiğini de hayretle gözlemledik. Kırım; Karamusul Köyü’nün çevre mücadelesinde ilk olarak Yeşilyurt Gazetesi’nden destek gördüklerini söyleyerek bu konuda teşekkürlerini iletti.
Ziyarete; TEMA Lüleburgaz Hakan Dedeoğlu ve İlhan Gezer, Karamusul Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gürcan Kırım, EDOSK Başkanı Bülent Bacı, EDOSK Yönetim Kurulu Üyesi Meriç Kalkınma Derneği Evrim Kaşıkçı, Trakya Üniversitesi Genç TEMA Başkanı İsmail Metin Uzunköprü Çevre Derneği Başkanı Hacer Doğrugüven, Uzunköprü Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi DR.Yalçın Doğrugüven, Batoç-Sen Genel Teşkilat Sekreteri Göksal Çiğdem katıldı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here