Ergene Platformu 22 Temmuz`da Kaynarca`da toplanacak

26
Ergene Platformu Bölge bileşenleri 22 Haziran 2011 Çarşamba günü Kırklareli`nin Vize ilzçsine bağlı Pazarlı Köyü`ndeki Ergene Kaynaklarında bir toplantı düzenlemişti.
HABER MERKEZİ  
 
Yapılan toplantı ile ilgili olarak açıklamada bulunan Göksal çidem şunları kaydetti:
“Oldukça faydalı ve dikkat çekici bir toplantı oldu. Ergene hayata dönecekse kaynakların mutlaka koruma altına alınması gerekli. Kaynakların bulunduğu bölgelerde taş, çimento ve kireç ocakları açılmaya devam ederse Ergene`nin hayata dönme şansı kalmayacağı aşikardır. Ergene`nin hayatta kalmasını sağlamak için 2. Kaynak Toplantısı için Pınarhisar`ın Kaynarca Beldesi`ni düşündük. 
Kaynarca Ergene`nin ana kaynaklarından birisi. Kaynağın deresinde yapağı yıkayan aileleri gördük. Dereden su içen hayvanlar, yüzen ördekler. Uzunköprü`yü, Karamusulu kısacası kapkara Ergeneyi düşününce içimiz daha da karardı. Ancak kaynaklarda hala canlı hayatın devam ettiğini görünce umutlandık. Kaynarca`da şelale ve yanında hala faal olan, neslinin son örneği değirmen kirli sanayiye inat hala Ergenenin suları ile çarklarını döndürüyor.
22 Temmuz 2011 Cuma günü saat 14.00`te düzenlenecek olan toplantıda; Ergene kaynakları, Kirliliği ve Ergene hayata dönsün 3 etkinliğinin yeri, zamanı ve taslak programı tartışılacak. Ergene kirliliğini artık herkes biliyor. Ergene hayata dönsün derken, Kaynaklar geri planda kaldı. Etrafları taş ocakları ile kuşatıldı. Ergene`nin hayata dönmesi için kaynakların mutlaka koruma altına alınması ve yaşatılması için gereken önlemlerin acilen alınması gündeme taşınacak.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here