”Ergene Nehri’ndeki kirliliğin önlenmesi için daha sıkı tedbirler alınacak”

15
Tekirdağ Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Ceyhan, ”Ergene Nehri’ndeki kirliliğin önlenmesi için daha sıkı tedbirler alınacak” dedi.

 


Tekirdağ Valilik Kültür Merkezi’nde, ”Dünya Çevre Günü” etkinlikleri kapsamında il genelindeki belediyelerin temsilcilerine çevre mevzuatı eğitimi verildi.
Ceyhan, burada yaptığı konuşmada, belediyeler ile sürekli irtibat halinde olmaları gerektiğini söyledi.
Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından belediyelere ceza kesilmesinin hoş olmadığını dile getiren Ceyhan, ”Firmalar, ambalaj atıklarını almak için kendi geliyor. Belediyeler bunun için neden eksik kalır anlamıyorum. Geçen yıl 7 bin 300 ton katı atık topladık. Bu yıl 30 bin tonu hedefliyoruz. Tekirdağ’ın günlük atığını bin ton olarak düşünürsek bu ciddi bir rakamdır” dedi.
Sokağa atılan çöplerin değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Ceyhan, ”Türkiye’de en çok konuşulan konulardan biri de işsizliktir. Sokağa atılan çöpleri değerlendirilme yoluna gidersek, sağlanan iş koluyla işsizliğe de katkıda bulunabiliriz. Ambalaj atıklarının toplanmasında ciddi yol kat ettik. Şimdi sıra verimliliği arttırmakta” dedi.
Ergene havzasındaki kirliliğe de dikkati çeken Ceyhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 ”Ergene Nehri’ndeki kirliliğinin önlenmesi için daha ciddi tedbirler alınacak. Sıvı atık bırakan firmalar hakkında denetim daha da sıkı tutulacak. Kısa sürede ciddi adımlar atacağız. Ergene nehri Türkiye’den Yunanistan’a kadar uzanıyor. Yunanlı çiftçiler kirlilikten dolayı pirinç ekemediklerini söylüyor. Bunu kirleten sadece sanayi de değildir. Belediyelere de iş düşmektedir. Belediyeler su arıtma tesislerini iyi yapmalılar. Önümüzdeki ay, tüm belediyeler masaya yatırılacak.”
Özellikle yaz mevsimiyle birlikte festivallerin başladığını söyleyen Ceyhan, gürültü kirliliği konusunda belediyelerin sıkı tedbir almalarını istedi.
Düzenlenen etkinliğe, Tekirdağ Belediye Başkan Yardımcısı Haldun Güler ile İl Genel Meclis üyeleri, İl ve İlçe belediyelerinin temsilcileri katıldı. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here