Ergene Nehri, Sinanlı’dan temizlenmeye başlıyor

10
Etrafında bulunan Sanayi Tesisleri ve Belediyelerin atıkları dolayısıyla suyu kullanılamaz hale gelen Ergene Nehri’ne ilk olarak, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan kurtarma operasyonu kapsamında alınan kararları ilk uygulayan Sinanlı Belediyesi sahip çıktı.
HABER MERKEZİ 
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından etrafındaki sanayi tesisleri ile belediyelerin atıkları ile suyu kullanılamaz hale gelerek Trakya’nın Kangren Sorunu haline gelen Ergene Nehri’ni Kurtarma Operasyonu doğrultusunda bir takım kararlar alınmıştı.
Bu kararlar doğrultusunda Ergene Havzası’nın etrafında bulunan tüm Belediyelerin 2014 yılına kadar Arıtma Tesisleri’ni yaparak faal hale getirmeleri gerekiyor. Bu gerekliliğe ilk uyan belediye Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Sinanlı Belediyesi oldu.
Sinanlı Belediye Başkanı Ali Alkan’ın yoğun gayretleri ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nda oluşturulan proje 1 ay evvel Beldede hayata geçirildi. Arıtma Tesisi’nin tamamlanması ile kanalizasyon suyunun işlemler sonrasında tarımda kullanılabilecek bir hale geleceğini belirten Başkan Ali Alkan şunları kaydetti:
“Çevre Bakanlığı’nın Ergene Havzası ile ilgili olarak büyük yaptırımları bulunuyor. Bu yaptırımlar kapsamında Ergene Havzası etrafında bulunan tüm Belediyeler 2014 yılına kadar Arıtma Tesisleri’ni tamamlayarak faaliyete geçirmek zorundalar. Eğer bu tesislerini belirtilen tarihe kadar yapıp faaliyete geçirmezseler büyük cezalarla karşı karşıya kalacaklar. 
Bizde belediye olarak Çevre Bakanlığı’na Arıtma Tesisi’ni yapmak için müracaatta bulunduk. Onlarda bunun projesi mevcuttu. Bize bu projeyi verdiler. Hazırlıkları yaptık. Projesi onaylanan ilk belediyelerden birisi biz olduk. Parası geldi, ihalesini yaptık Marmara Mühendislik tarafından Arıtma Tesisi’nin yapım çalışmaları yaklaşık 1 ay evvel başlatıldı. 
Yapılan Arıtma Tesisi kanalizasyon arıtması olacak. Oradan çıkan su üç aşamadan geçecek. İlk olarak Ana Havuz’a gelecek su burada işlem gördükten sonra Çökertme Havuzu’na geçecek buradan da işlemlere tabi tutulduktan sonra Terfi Merkezi’ne gönderilecek. İşlemler tamamlandıktan sonra kanalizasyon suyu temiz bir şekilde tarla sulamasında kullanılabilecek bir duruma gelecek. 
Belediyemizin kanalizasyon şebekesinin bittiği nokta olan Sinanlı Un Fabrikası’nın alt tarafındaki mevkide yapımına başladığımız Arıtma Tesisimizin proje bedeli 860 bin TL, ama biz bunu 600 bin TL’ye yapacağız. Kışa kadar tamamlayarak faaliyete geçirmek istiyoruz. Ergene Havzası içerisinde bu şekilde hiçbir yerde Arıtma Tesisi bulunmuyor.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here