“Engellilerin hayatını kolaylaştırmada en önemli görev Belediyelere düşüyor”

13
Dünya Engelliler Günü münasebetiyle, 03 Aralık 2010 Cuma günü,
Kırklareli Bedensel Engelliler Tekerlikli Basketbol Kulübü, Kırklareli
Valisi Muammer Muşmal’ı ziyaret etti.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda, Kırklareli Bedensel Engelliler Tekerlikli Basketbol Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Gökçe, Şeref Sağlık, Kulüp Antrenörü Mustafa Koç ve sporcuları ağırlayan, Vali Muammer Muşmal’ı, Dünya Engelliler Gününü kutlayarak, sporculara başarılar diledi.
Vali Muşmal, engellilik olgusunun eskiye oranla artık daha iyi anlaşılabildiğini, engelli olmayan vatandaşların engelliler konusunda daha iyi düşünüp, ona göre davrandıklarını belirterek;
“Dünya ortalamasında engelli vatandaşlarımızın oranı %10 civarında. Türkiye’de %12 civarında. Tahmin ediyorum ki bunun sebebi; Türkiye’de akraba evliliklerinin olması ve trafik kazalarının fazla olduğunu düşünüyorum. %2 gibi bir oranla dünya ortalamasının üzerindeyiz maalesef. Bu %2’lik oran 8,5 milyon kişiye tekabül ediyor. Türkiye’de bulunan engelli vatandaşlarımızın sayısı, mesela Bulgaristan’ın nüfusundan fazladır. İnşallah bu oran zamanla bizde düşer.
Esas önemli olan, engellilik olgusu toplumda eskisinden daha iyi algılanıyor. Engelli olmayanlar, engelliye aday olduklarını, engelli vatandaşlarında işe ihtiyacı olduğunu, ikamet ihtiyacının olduğu gibi birçok konuyu artık düşünüyor ve hissediyorlar. Toplumda algılanma açısından ve sizlerin hayatını kolaylaştırma açısından fiziki yapılarda istenen oranda olmasa bile eskiye oranla değişiklikler var.
Tabii bu engellilerin hayatını kolaylaştırmada en önemli görev Belediyelere düşüyor. Şehir merkezlerinde, kaldırımlarda tekerlikli sandalyelerin geçişini sağlama, apartmanlara ruhsat verirken engellileri düşünerek şartların yapılması gibi şartları yapabilir.
Kamu Kurumlar olarak, yöneticiler olarak bizlere de görevler düşüyor. En azından mevcut kamu kurumlarında, sizlerin daha rahat gidip geleceğiniz şekle getirmek için bir görevimizin olduğu bilincindeyiz.
Sizlerin her zaman yanındayız, her türlü desteği vermeye hazırız. Engelliler Gününüz kutlu olsun, hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonra gelecek her gün bugünden daha iyi olsun. Bugünleri aratmasın” dedi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here