“Engellilerimizin sorunlarını çözmek için önemli adımlar attık”

11
* Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Ahmet
Gökhan Sarıçam; “Her zaman destek ve katkılarıyla özürlülerimizin
yanında olan tüm hayırsever kişi ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum”
dedi.

HABER MERKEZİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti:
“Dünya Engelliler Günü, engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve çözümler üretmek için çeşitli etkinliklerin uluslararası alanda organize edildiği bir gün özelliği taşımaktadır. Bu özel gün kapsamında en önemli vurgu; her türlü koşul ve olanağın engelli bireyler ve engelli olmayan bireyler için eşit olması gerekliliğidir.
Dünyada yaklaşık 600 milyon kişinin herhangi bir engeli bulunmaktadır. Türkiye’de engelli bireylerin sayısı ile ilgili yapılmış en kapsamlı çalışma Başbakanlık Özürlüler İdaresi tarafından 2002 yılında yapılmış olan ve nüfusun %12,29’unu (yaklaşık 1,8 milyon kişi) oluşturan bir veriye dayanmaktadır.
Engelli bireylerin haklarının daha güçlü savunuculuğunun yapılabilmesi için 2006 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda “Engellilerin Hakları Konusunda Sözleşme” kabul edilmiştir. Bu sözleşme ile engellilerin çalışma yaşamına katılabilmeleri için koşulların yeterince sağlanamadığına vurgu yapılmakta; bu yapay engelin ortadan kaldırılabilmesi için bütün taraf ülkelerin birlikte mücadele etmeleri gerektiği üzerinde durulmaktadır. Türkiye’nin de taraf olarak imza attığı bu sözleşme, her şeyden önce bir zihniyet devrimi yaratmış ve engelliler konusunu “Muhtaçlık-yardım” ekseninden çıkarıp “İnsan Hakları” eksenine taşımıştır.
Ülkemizde de çeşitli nedenlerle maalesef yeterli ilgiyi görememiş engelli vatandaşlarımız, 2005 yılında AK Parti İktidarı tarafından çıkarılan 5378 sayılı Özürlüler Kanunu ile önemli yasal haklara kavuşmuştur.
Bu kanun, bütün kesimler tarafından bu alanda bir reform sayılmaktadır. Ayrıca, Özürlüler İdaresi Başkanlığı kurularak önemli adımlar atılmış, özürlü bireylerimizin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının önü açılmış, ekonomik şartlarını iyileştirmeye dönük çeşitli düzenlemeler de yapılmıştır.
Özürlülerimizin başkalarına muhtaç olmadan toplumsal hayata katılmaları ve daha iyi hayat şartlarına kavuşabilmeleri için yapılan çalışmalar, hepimizin ilgi ve desteğiyle hızla devam edecektir. Bu konuda devletimize olduğu kadar, halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza da büyük görevler düşmektedir. Her zaman destek ve katkılarıyla özürlülerimizin yanında olan tüm hayırsever kişi ve kuruluşlarımıza da bu vesile ile teşekkür ediyorum.
El ele, gönül birliği ile kutlayacağımız “Dünya Engelliler Günü”nün hayırlara vesile olmasını diliyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.” (s)                   
                                                                                                      

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here