“Engellilere bakış açısı gelişmedi”

1
* Konferansta bir konuşma yapan Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Özmen, engelliğin önüne geçmek, engellik durumunu en aza indirmek ve engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için bütün kurumlara görev düştüğünü söyledi.
 
HABER MERKEZİ 
10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası Kırklareli’de değişik Etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Kutlamalar kapsamında Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Özmen “Engelliler ve Aileleri” konulu konferans verdi İl Özel İdaresi Şeker Depoları Salonunda verilen konferans Prof. Dr. Fatma Özmen öz geçmişinin okunması ile başladı. 
* “Engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için bütün kurumlara ihtiyaç vardır”
Prof. Dr. Fatma Özmen öz geçmişinin okunmasının ardından konferansa başladı. Konferansta Özmen şunları kaydetti;
“Toplumun engellilerle beraber birlikte yaşamasına rağmen ne yazık ki engellilere bakış açısı çokta gelişmiş değil. Engellilik nasıl oluşur diye baktığımızda bir çok faktörün engellik durumunu etkilediğim görüyoruz. Genetik faktörler başta olmak üzere bunun yanında beslenme bozuklukları, kimyasal maddelere maruz kalma, kaza geçirme ve benzeri birçok etken engelliliği ortaya çıkarmaktadır. Diğer yandan günümüze baktığımız zaman yaşlanan toplum artık biliyorsunuz ki bütün ülkelerde toplum gittikçe yaşlanıyor. Yaş oranı yükselmektedir. Yaşlanan toplumda beraberinde engelliği otaya çıkarıyor. Engelliğin önüne geçmek, engellik durumunu aza indirmek ve engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için bütün kurumlara ihtiyaç vardır.”
Kırklareli Ay Işığı Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği konferans sonrası ikramda bulundu. Konferansın bitmesinin ardından dernek üyelerinin kendi elleri ile hazırladığı menüleri yine kendi elleri ile davetlilere ikram etti. (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here