“Engelliler ve Yaşam” Paneli düzenlendi

10
Namık Kemal üniversitesi (NKÜ) Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından Engelliler ve Yaşam paneli düzenlendi.

NKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Adnan Orak, piramit salonda yaptığı konuşmada, engelli vatandaşlara sahip çıkılması ve sorunlarına çözüm üretilmesi için eğitimin önemli olduğunu belirtti.
Toplumda engelli vatandaşların sayısının azımsanmayacak ölçüde olduğunu bildiren Orak, engelli vatandaşları anlamak için illa engelli olunması gerekmediğini ifade etti.
Orak, “Engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırabilmek için ailelere ve eğitimcilere büyük görevler düşmektedir. Engelli çocuklarımızın diğer akranlarına göre gelişimi bazen daha ileri olabileceği gibi geri de olabilir. Farklı gelişen çocukların eğitiminde en önemli ortam aile ortamıdır” diye konuştu.
NKÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Büro Yönetimi ve Sekreterlik 2. Sınıf öğrencisi Fatma Işık ise, kendisinin görme engelli olduğunu ve engelli bireylerin toplumda diğer bireylere göre daha fazla mücadele etmek zorunda kaldığını ifade etti.
Engelli bireylere toplumun karanlık yüzleri olarak bakıldığını anlatan Işık, toplumun bilinçlenmesi ve ön yargıyla bakmasının önlenmesi için herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
Işık; “Sevgili anneler ve babalar, çocuklarınız engelli olduğu için onlardan utanmayın, evlerinizde kapalı tutmayın. Çocuklarınıza yapamazsın diyerek onların hevesini kırmak yerine onlara yol göstererek başarılarına yön vermeye çalışın” diye konuştu.
Panele, Baro Başkanı Ahmet Müsellem Görgün, Birleşik Sakatlar Engelliler Derneği Başkanı Kenan Özüdoğru, Tekirdağ Kardelen Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Balcı, LDS Vakfı Başkanı Mr. Les Paskett ve Ms.Jennette Paskett da katıldı. aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here