Engelliler Haftası başladı

2
* Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencisi Emre Can Karagöz programda tüm engelliler adına bir konuşma yaptı. Karagöz;  “Önyargınızı bir kenara bırakın şimdi. Unutmayın ki bizlerin başka bir dünyası yok. Biz sizinle yaşamak zorundayız. Sizlerden istediğim yaklaşın bize, sorgusuz sualsiz sevin bizi çünkü biz sizi çok seviyoruz”  dedi.  
HABER MERKEZİ 
10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası etkinlikleri dün başladı. Tüm Dünya’da olduğu gibi ilimizde de değişik etkinliklerle kutlanacak olan Engelliler Haftası dün Saat 09.00 “Hayatı Paylaşmak için Engel Yok" Farkındalık Yürüyüşü ile başladı. Şevket Dingiloğlu Parkı’nda toplanan özel insanlar ve aileleri Mustafa Kemal Bulvarı, Karaumur Caddesi-l00. Yıl Caddesi, Vilayet Meydanı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü önüne kadar yürüyerek “Hayatı Paylaşmak için Engel Yok" Farkındalık Yürüyüşünü gerçekleştirdiler.
* Halk Eğitim Merkezi’nde muhteşem gösteri  
Yapılan yürüyüşün ardından Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Salonunda bir program gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okul Müdürü Göksel Baytok açılış konuşmasını gerekleştirdi. Baytok yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “10-16 Mayıs Engelliler haftası sadece ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere bağlı 150’den fazla ülkede çeşitli etkinliklerle değerlendirilmektedir. Ülkemizde nüfusun yüzde 12’si kadar yani yaklaşık 9 milyon engelli birey var. Engellilere verebileceğimiz en büyük desteğin onlara karşı bir tebessüm, bir selam, bir kucaklaşma, sizlere cevap vermese dahi koluna girerek nasılsın? Diye hatırını sormak olduğunu unutmayalım. Bunun için de, engellere acıyarak değil, onlara hak ettikleri ve gereken değeri vererek yardımcı olalım.” 
* “Bana Engelli diyorlar”
Okul Müdürü’nün Konuşmasının ardından Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencisi Emre Can Karagöz tüm engelliler adına bir konuşma yaptı. Karagöz yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Belki  hayata tek başıma tutunamayabilirim. Ama izin verirseniz her berinizin yüreğine teker teker dokunabilirim. Ben özel bir bireyim. Yollarım araçlarım, kitaplarım, oyuncaklarım ve bir çok şeyim özel olmalı benim gibi. Bunun karşılığında kocaman bir gülücük hediye edebilirim size. Biz engellerimizi aştıkça kalplerinizdeki engellere takılıyor ve yaralanıyoruz. Dünyamız daha karanlık ve sessiz oluyor. Bir kez olsun düşünün ve bize bir fırsat verin. Siz bizim aydınlık yolumuz olursanız; tekerlekli sandalyemizde koşmayı öğrenip rengarenk yollarımızda birlikte koşabiliriz. Göremediğim yollarımızda ki renkleri bana anlatırsanız birlikte hikayeler yazabiliriz. Dalgaların ve rüzgarın sesini duymasam da sulara bırakıp kendimizi birlikte denizler aşabiliriz. Sesimi duyuramasam da el ele şarkılar söyleriz belki okul yollarında. Anlamak zorunda değilim renklerin güzelliğini, bana çamurlu yollar sunulmadıkça. Benimde yapabileceklerim var bu hayatta. Yanımda olduğunuzda her zaman şaşırtabilirim sizi. Hayata karışabilirim sizinle. emin olan başarabilirim. Önyargınızı bir kenara bırakın şimdi. Unutmayın ki bizlerin başka bir dünyası yok. Biz sizinle yaşamak zorundayız. Sizlerden istediğim yaklaşın bize, sorgusuz sualsiz sevin bizi çünkü biz sizi çok seviyoruz. 
*Engelli Annesinin konuşması duygulandır. 
Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrenci velisi Yeliz Uçan programda tüm Engelli Anneleri adına bir konuşma yaptı. Uçan yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Merhaba ben 12 yaşında DOWN Sendromlu bir kız çocuk annesiyim. Hayat iyi ve kötü sürprizlerle dolu. Dünya’ya sağlıklı bir çocuk getirmeyi
Beklerken engelli bir çocuk doğması çok üzücüydü. Doktorum çocuğumun Zihinsel özre sahip olduğunu söylediğinde kendimi çok kötü hissetmiştim. O an Duyamıyor. Göremiyordum. Kalbimdeki büyük bir acı hissinden başka bir şey Hissetmiyordum. O acı beni tamamen hareketsiz bırakmıştı. Yerine korkular Sarmıştı. Engelli çocuğumun olmasına sebep olacak bir şey mi yaptım acaba ben bir şey yüzünden cezalandırılıyor muyum diye düşüncelere kapıldım, içimde sessiz çığlıklar kopuyordu. Gözyaşlarım, içime akıtmak zorundaydım. Yavruma gözyaşlarımı göstermemeliydim. Meleğim zihinsel engelli olsa da beni hissedebiliyordu. Benden asla vazgeçme beni yalnız bırakma anne dercesine bakıyordu. Rabbim bana onu bir melek olarak göndermişti. Benim meleğim asla büyümeyecek hep çocuk kalacak bunu çok iyi biliyorum. Ama o benim canımdı küçük meleğimdi yavrumla beraber bütün engelleri aştık şimdi dünya tatlısı ve başarılı bir sporcu oldu ben ondan vazgeçmedim o küçük elleriyle hayata tutunmaktan vazgeçmedi. Yavrumu dünyaya getirdiğim için hiç  bir zaman pişman olmadım.” Program daha son sinevizyon gösterisi, Engelli öğrenci şiiri, Gösteriler, Yayla Çiçeği Anaokulu öğrencileri-İşaret dili ile çocuk şarkısı, Gökkuşağı Özel Eğitim Okulu öğrenci gösterileri, Kırklareli Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Öğrencilerinin Folklor Gösterileri ile sona erdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here