Engelliler, beyinlerdeki engellerin kaldırılmasını istiyor

9
Kırklareli Kent Konseyi’nin bünyesinde faaliyet gösteren Engelliler
Çalışma Grubu, 3. toplantılarını 30 Kasım 2010 Salı günü saat 16.00’da
Dostluk Çayevi’nde gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ

Engelliler Çalışma Grubu Başkanı Arif Uzunoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, 2001 Yılı Engelliler Çalışma Grubu’nun Eylem Planı görüşüldü. 2001 yılı içerisinde engellilere yönelik olarak yapılacak faaliyetler hakkında toplantıya katılanlar tarafından görüşler dile getirildi.
Öncelikle beyinlerdeki engellerin aşılmasının önemine vurgu yapan Başkan Arif Uzunoğlu bununda hep birlikte dayanışma içerisinde olunursa gerçekleşebileceğini belirterek şunları kaydetti:
“Biz engelliler olarak ilimizdeki yaya kaldırımları, yollar ve yapılardaki engeller yüzünden rahat bir şekilde hareket edemiyoruz. Bunların düzeltilmesi için birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz gerekiyor. Bu durumu yetkililere sesimizi yükselterek duyurarak, beyinlerindeki engelleri ortadan kaldırabiliriz.
Engelliler Çalışma Grubu olarak, önümüzdeki yıl içerisinde engellilerimize yönelik olarak yapacağımız faaliyetleri belirlemek için bugün burada bir araya geldik. Kırklareli Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (KIFSAD) ile yapacağımız ortak çalışma ile ilimizdeki engellilerin ve mimari engellerin fotoğraflarından oluşan bir sergiyi açmak istiyoruz. Bunun yanında Rehberlik Araştırma ve Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından ayda 1 veya 2 kere olmak üzere engellilerimiz için bir terapi uygulaması yapmayı planlıyoruz. Kırklareli Belediyesi ve Kent Konseyimizin destekleri ile İğneada’ya ve Ankara’ya engellerimizi götürerek buraları gezmelerini sağlayacağız. Engellilerimiz için düzenleyeceğimiz dayanışma gecesinde onların bir araya gelmelerini temin ederek, eğlenceli vakit geçirmelerini istiyoruz. Çalışma Grubu tarafından oluşturulacak bir komisyon tarafından okullarımızdaki engellilerimizi ve onların okullarında yaşadığı sorunlarını tespit ederek bunların çözümü için gereken girişimleri yapacağız.”
Toplantıya katılanlar engellilerin ilimizde yaşadığı sıkıntıları ve vatandaşların kendilerine davranışları ile ilgili olarak örnekler verdi. Bu durumların biran evvel düzeltilmesi için yetkilileri göreve davet ettiler. (s)
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here