Engelliler 1 günlüğüne asker oldu

13
* 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Akkoç; “Her anne baba oğlunun askerlik yaptığını görmek ve bununla övünmek ister” dedi.


Kırklareli’de, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda, 1 günlük temsili askerlik yapan 26 engelli törenle yemin etti. 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafında Mahmut Şevket Paşa Kışlası’nda düzenlenen “Özel Tertip” temsili askerlik uygulamasına, fiziksel ve zihinsel engelli 26 genç katıldı.
Aileleri ile askerlik görevlerini yerine getirebilmek üzere birlik nizamiyesine gelen engelli gençler, üniformalarını giyerek askerliğe ilk adımlarını attı. Özel tertip erler, komutanlarının verdiği eğitimle, selam vermesini, komutlara göre sağa sola dönmeyi ve yürümeyi öğrendiler.
55. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Sancağı ve Sancak Kıtası’nın yerini alması, Saygı Duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Akkoç; “Her anne baba oğlunun askerlik yaptığını görmek ve bunla övünmek ister” dedi.
Kutsal askerlik görevi fedakârlık, üstün cesaret, dürüstlük, sadakat ve hizmet etmek gibi askerliğin temel niteliklerine dayanan vatan ve millet sevgisi ile bütünleşen vazife ve sorumluluk bilinci ile yerine getirilebileceğini anımsatan Akkoç, şunları kaydetti:
“Biz sizlerin ettiği yemine sıkı sıkı bağla kalacağınıza gönülden inanıyoruz. Ne mutlu ve sizlere ve ailelerinize Türkiye Cumhuriyetin ve Atatürk İlke ve inkılâplarının yılmaz bekçisi olan Türk Silahlı kuvvetlerinin birer ferdi oldunuz. Her anne baba oğlunun askerlik yaptığını görmek ve bunla övünmek ister. Mehmetçik, Türk milletinin göz bebeğidir. Ne mutlu sizlere ki oğlunuzun bu mutlu gününde onunla duygularını paylaşmaktasınız.
Dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar kısa sürede askerlikle uyum sağlayan bu gurur tablosunu oluşturan başka bir ordu yoktur. Bu Türk insanının en büyük niteliğidir. Kutsal askerlik görevlerini yerine getirmek amacıyla kara kuvvetleri komutanlığına başvurmuşlar ve anayasa görevlilerinin en kutsalı görevi olan askerliklerini yapmış bulunmaktadırlar. Maksadımız bir günlüğüne de olsa gençlerimize askerlik duygusunu yaşatmaktır.”
Engelliler adına konuşan Zafer Pekal da her karışı şehit kanları ile kaplanmış bu Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Atatürk İlke ve inkılâplarını yerine getirmek için ülkenin bekçileri olarak kendilerini adadıklarını söyledi.
Konuşmaların ardından yemin eden engellilere terhis belgeleri verildi.
Terhis belgelerinin verildiği sırada ise temsili askerlik görevini yapan zihinsel engelli Hüseyin Orbay, sıradan çıkarak yakınlarının yanına doğru koştu.
Görevli astsubaylarca terhis belgesini almak için sıraya sokulmak istenen Orbay, bir astsubayın ‘sıraya geçersen sana kız isteyeceğiz’ sözü üzerine sırasına geçti. Orbay, Tuğgeneral Akkoç’dan terhis belgesini aldıktan sonra yeniden ailesinin yanına doğru koştu. Bu sırada kendisini alkışlayanlara ise el salladı, şapkasını çıkartarak selam verdi.
Terhis belgelerinin verilmesinin ardından ise engelli Veysel Babur, yaş kütüğüne plaket çaktı. Tören, askeri birliklerin geçişi ile sona erdi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here