“Engelli vatandaşların haftasını kutlamak onları rencide etmektir”

8
Kırklareli Belediye Başkanlığı ve Kırklareli Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu tarafından Engelli Hakları konferansı verildi.
HABER MERKEZİ
15 Mayıs Çarşamba günü saat 14.00’da Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde yapılan Engelli Hakları konferansına Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Türkiye Engeliler Federasyonu 2. Başkanı Yılmaz Demirel, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Turan Hançerli, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Münir Saygın, Dernek Başkan ve Yöneticileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Çağlayan, Türkiye de engelli vatandaşların sosyal yaşama katılmaları için düzenlemeler yapıldığını fakat uygulamada hala sıkıntıların yaşandığını belirterek; “Kırklareli Belediye Başkanlığı olarak araç trafiğine kapalı caddelerde engelli vatandaşlar için gerekli çalışmalar yapıldı. Şehir içi yolcu taşımacılığı hatlarında engelli vatandaşların daha rahat yararlanabileceği şekilde düzenlemeler yapıldı. Kanun hükmündeki sürenin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.
Engeliler Federasyonu 2. Başkanı Yılmaz Demirel, engelliler haftasının her yıl sorunlara çözüm aranması için kutlandığını söyledi.
Vatandaşların, engelli vatandaşların, Engelliler Haftası’nı kutlayarak onları rencide ettiğini ifade eden Demirel; “Vatandaşlarımız engelli arkadaşlarımızın engelli haftasını kutluyor. Bilmeden yapılan yanlış bir tabirdir bu. Oysa biz engelliler haftası denildiği zaman sorunlarımızı dile getirdiğimiz, çözüm önerileri aradığımız aslında STK’lar ve kamu ile birlikte çözümleri konuştuğumuz bir hafta olarak kutluyoruz. Ama bazı iyi niyetli dostlarımız bunu kutlayarak bizleri farkında olmadan rencide ediyorlar. 2002 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’u engelli, özürlü ve sakat olarak tabir ettiğimiz bireylerden oluşuyor. Ülkemizde eğitimsizlik, akraba evliliği, sanayileşmenin getirdiği iş kazaları, trafik terörü, Güneydoğuda yaşanan terör olaylarından dolayı sakatlıklar bu oranların içerisindedir” dedi.
Konferansın ardından Başkan Çağlayan ve Kent Konseyi Başkanı Münir Saygın, Engelliler Federasyonu 2. Başkanı Yılmaz Demirel ve Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Turan Hançerli’ye plaket verdi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here