“Engelli olmak çok zor”

2
Kırklareli Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Erkan Kanaatlı “Engelliler Haftası” dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Erkan Kanaatlı “Engelliler Haftası” dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 
Kanaatlı;  “Engelli bir birey olarak sorunlarımızı düşünüyorum da önce fiziksel zorluklar geliyor aklıma. Bankalara, okullara, postane ve diğer kamu binalarına ulaşamıyoruz. Ulaşsak da işimizi tek başımıza yapabilen çok az kamu binaları mevcut. Şuan mevcut kamusal binalara engelliler için düzenlemeler yapılmalı yeni yapılacak binaların planlar çizilirken bu yapılara yaşlı engelli ve hastaların da erişimi düşünülmeli. Bunun yanı sıra toplum genelinde aşılmış olsa da sosyal olarak bir baskı ve ikinci sınıf insanmışız gibi düşünenler de var. Eşit eğitim şartlarından mahrum kaldığımızda, eğitim ayağı eksik olup doğal olarak iş imkânı da daralıyor. Aile kurmak hayatını kendi başına idame ettirmek başkalarına bağımlı kalmadan yaşayabilmek zorlaşıyor. Tüm bu ve birçok yaşadığımız sıkıntıların çözümü eğitimden geçiyor, hem engelli birey eğitilir hem de insanlar bu konuda eğitilerek duyarlılıkları arttırılırsa daha rahat entegre olabiliriz topluma. Bu yüzden meslek olarak eğitim alanını seçtim. İşte burada Ben de Varım demek için. Engelli olmak zordur evet, neden derseniz fiziksel ve sosyal zorlukları benim gibi aşsanız bile yaptığınız iş beğenilmez. Çünkü sen bir engellisin, amirinin veya işvereninin kafasında bir önyargıdır bu. Ne kadar iyi iş çıkarırsanız çıkarın, ne kadar iyi ve özverili çalışırsanız çalışın siz bir engellisiniz ve yaptığınız, yapacağınız iş kafada bitmiştir ve eksiktir.  Bu bağlamda yaptıklarım önyargıyla karşılansa da kendimi kanıtlamam ve o önyargıları kırmam çok zamanımı aldı. Öğretmenlik mesleğinde yıllarca çalıştıktan sonra şimdide okul müdür yardımcılığı görevini yürütüyorum. Demek ki engelli bireylerin aşamayacağı yapamayacağı zorluk olmuyormuş. Bana bu yolda her türlü desteği sağlayan Milli Eğitim Müdürüme, Sendikam Eğitim Bir Sen yönetimine ve okul müdürüme sonsuz teşekkürler ediyorum. Görev ve sorumluluk verildiğinde bizler de verilen görevi en iyi şekilde yapabiliriz. Herkesin ne kadar görmemezlikten geldiği bu hayatta bizler de varız” dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.