Engelli ailelerin endişeleri gideriliyor

10
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Engelli Vatandaşların Parmak İzi Alınması” Projesi kapsamında Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Kırklareli’de yaşayan zihinsel yada bedensel engelli vatandaşların parmak izi alınması devam ediyor.
HABER MERKEZİ
Özellikle zihinsel engelli vatandaşların kaybolma riskine karşı parmak izlerinin alındığını ifade eden Kırkalreli İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş, zihinsel engelli vatandaşların olası kaybolma olaylarında proje kapsamında parmak izi alınan engeli vatandaşların kısa süre içerisinde ailelerine teslim edileceğini söyledi.
Projeyi; Toplum Destekli Polislik, Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit şube müdürlüklerinin ortaklaşa çalışma yürüttüklerini ifade eden Aktaş, 25 Mayıs 2012 tarihinde başlatılan uygulamayla Kırklareli’de 195 engelli vatandaşın parmak izinin alındığını belirterek;
“Kırklareli il ve ilçelerinde tüm zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlara ulaşmayı hedefliyoruz. Zihinsel engelli vatandaşlarımız kayıp olaylarında bulunduktan sonra kendilerini ifade edemedikleri için bu uygulama ile yakınlarına ulaşarak ailelerine teslim ediyoruz. Amacımız, kaybolan zihinsel engelli kişiler bulunduklarında en hızlı şekilde ailelerine teslim edilmesi. Bu vatandaşlarımızın suç işleyen insanların ellerine düşmesini engellemeyi amaçlıyoruz. Parmak izi kaydı bulunan zihinsel engellilerimizin kimlik ve adres bilgileri en hızlı şekilde tespit edilerek aile ve yakınlarına ulaştırılacak. Proje çok verimli bir şekilde ilerliyor. Engelli ailelerden destek bekliyoruz” dedi.
Kırklareli Engellilerle Yaşam Derneği Başkanı Behice Köseoğlu da çalışma sayesinde engelli ailelerinin daha rahat ve huzurlu olduğunu ifade ederek, tüm engelli ailelerinin çocukları yada yakınları kaybolduğunda bulunamama gibi endişelerinin ortadan kalktığını söyledi.
Köseoğlu; “Bu konuda çok sıkıntılarımız vardı. Çocuklarımızın kaybolması ve bir olayda suç ortağı olarak kullanılması bizi korkutuyordu. Biz bu konuda emniyet güçlerine yürekten teşekkür ediyoruz. Çalışmaya her türlü katkıyı vermeye hazırız. Endişelerimiz ortadan kalktı. Bir engelli çocuğun kaybolduğunu ve başına ne geldiğini bilmeden yaşamak çok büyük bir acıdır. Engelli çocuklarımız kaybolduğunda ya da vefat ettiğinde üzerlerinden kimlik çıkmadığında parmak izinden kimlik tespiti yapılarak en azından cenazesi verilebilecek” şeklinde konuştu. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here