Engeller engellilere engel olmayacak

14
Edirne Valiliği, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen “Engelleri Birlikte Aşalım” projesi engeller engel olmayacak.
HABER MERKEZİ
Edirne Valiliği, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen “Engelleri Birlikte Aşalım” projesi engeller engel olmayacak.
 
Engeller engellilere engel olmayacak. Edirne Valiliği ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Engelleri birlikte aşalım” projesi Otizmli ve zihinsel engelli gençlere spor imkanı sağlayacak.
 
Projenin hayata geçmesi nedeni ile bir açıklama yapan Vali Hasan Duruer, “ Burası Ritmik jimnastik olarak ayrılmış bir salondu. Bundan sonra Jimnastik Federasyonu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Uluslararası etkinlikleri Edirne’ye kazandırmak niyetindeyiz. Jimnastik sporların anası olarak geçer. Herkesin çok rahatlıkla yapacağı sporlardan bir tanesidir. Otizmli çocuklara aynı zamanda hareket eğitimi veriyoruz” dedi.
 
6 AYDIR ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Çalışmaların 6 aydır sürdüğüne belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak, “Onların sosyal hayata entegrasyonlarını sağlamak, ayrıca hareket kabiliyetlerini geliştirmek, bu yollarla tedavilerinde fayda sağlamak için yaklaşık 6 aydan beri bu çalışmayı yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde İl Müdürlüğümüze engelli aracı kazandırarak, faaliyetlere ulaşmalarını kolaylaştırmak için şartlarımızı daha da geliştireceğiz. Bizim yapacağımız çalışmalar olimpiyatlara sporcu hazırlayacağız. Proje kapsamında bir yıl boyunca otizm ve zihinsel engelli gençlere, hareket ve yüzme eğitimi verilecek. Proje gençlerin kendi içsel güç ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlamayı, farkındalıklarını arttırmayı ve onları istenen yönde değişim ve dönüşüm sağlamaları için cesaretlendirmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında otizm ve zihinsel engelli gençlere, sportif faaliyetler yoluyla eğitimlerini ve iletişim becerilerini arttıracak aktiviteler yapılacak. Hareket eğitimini 2 antrenör, 25 gönüllü, yüzme eğitimini 5 antrenör 27 gönüllü katılacak.” dedi.
 
TÜRKİYE’DE İKİ İL VAR
 
 “Engelleri Birlikte Aşalım” isimli proje için Edirne’ye gelen Türkiye Jimnastik Federasyonluğu Başkan’ı Suat Çelen, Edirne’de jimnastiği tekrar canlandırmak istediklerini söyledi.  Çelen, “Cumartesi günü Edirne’yi ziyaret ettik. Türkiye’de Jimnastik Eğitim Merkezi olarak 2 ilimiz var. Bir tanesi Bolu yatılı eğitim merkezi. İkincisi ise Eğit Ritmik Jimnastik Merkezi. Edirne Türkiye’de tek Ritmik Jimnastik Salonu olan ilimizdir. Edirne’nin mazisine baktığımızda okullar arası ve Türkiye şampiyonlukları elde etmiş, dünyanın en iyi antrenörü Edirne’de bulunmuş. Federasyon olarak Edirne’de jimnastiği tekrar canlandırmak istedik. Jimnastik salonlarının başka branşlar için kullanılması konusunda sıkıntımız vardı. Edirne’ye yapılan jimnastik salonu sadece jimnastik salonu olarak kullanılır” dedi.(Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here