Engeller aşılıyor

39
Kırklareli Engelliler Yaşam Derneği (KEYD), engelliler ve engelli aileleri ile Bir araya gelerek Psikolojik eğitim ve destek verdi. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Engelliler Yaşam Derneği (KEYD), engelliler ve engelli aileleri ile Bir araya gelerek Psikolojik eğitim ve destek verdi. 
KEYD Başkanlığı 13 Şubat 2015 Cuma günü saat 13.00’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda Engelliler ve Engelli ailelerine destek olmak için, Psikoloji Eğitimi ve Çay Sohbeti düzenledi.
Düzenlenen etkinliğe siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli İl Başkanlığı Sosyal İşler Başkanı Serap Kayraklık, Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin’nin eşi Nazife Zengin, Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Başkanı Arif Uzunoğlu, Kanser Savaş Derneği Kırklareli Başkanı Mehmet Özbilen, Özel Eğitim Uygulama Okul Müdürü Göksel Baytok ve Engelliler ile aileleri katıldı.
Program, Kırklareli Engelliler Yaşam Derneği Başkanı Behice Köseoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Köseoğlu açılış konuşmasında şunları kaydetti;
“Engellilerin engellerini aşmak ve ailelerine destek olmak için böyle bir program düzenledik. Uzmanlar eşliğinde Hem engelliler hem de engelli ailelerimiz yaşadıkları problemlerini aşacağız. Aileler bazen çocuklarının engelini kaldıramıyor ve kendisini suçlayarak bunalıma giriyor ve çocuğuna faydası olmuyor daha da çok zararı oluyor. Bende bir engelli annesi olarak bu durumları yaşadım ama bu taktiri ilahidir o çocuklar bize birer lütuftur. Yaşanılan problemleri dernek ve şahsım olarak hep birlikte aşacağız. Bu etkinliklerimiz bundan sonra daha da sık olacak ve engellerimizi aşacağız.” 
Etkinlikte, Engellilere ve Ailelerine, Psikolog Tuğçe Altınoy, Engellilerin yaşadıkları sorunlar ve insanların onlara nasıl baktıkları, Ailelerin engelli çocuklarına nasıl bakması ve nasıl davranması, Engelli ailelerin Çocuklarının engelini nasıl kabullenip aşması gerektiği gibi konularda eğitim verdi.  Altınoy, Türkiye’de 9 Milyon Engelli Vatandaşın olduğunu ve onlarında normal insanlar kadar yaşama hakları olduğunu dile getirdi. Kırklareli’de engellilerin yaşadıkları sorunları da dile getiren Psikolog Altınoy, herkesin birlik olup bu engelleri aşması gerektiğini söyledi. 
Etkinliğe Katılan Siyasi Parti temsilcileri ve sivil Toplum Kuruluşu üyeleri de her zaman yanlarında olduklarını ve her konuda destek vereceklerini dile getirdiler. Program Görme engelli Berkay Gürpınar’ın ORG çalması ve şarkı söylemesi ile daha da anlam kazandı. Görme engelli Gürpınar’a salondan alkışlar yükseldi. Program Sonunda, Engellilere ve ailelerine verdiğimiz destek olduğumuz, yaşadıkları sorunları yazarak herkesin duymasını sağladığımız ve Halkın Engellilere Bakış açısını değiştirmede rol aldığımızı düşünerek Gazetemize de teşekkür ettiler. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here