Engel tanımayan engelli

9
Uğur Gürbüz Vize’de 18 yaşında bir delikanlı. Doğuştan görme engelli sadece %5 görebiliyor ve sadece ışığı hissedebiliyor.

HABER MERKEZİ 
Vizenin Kışlacık Köyü’nden, ancak okula daha yakın olsun diye ailesi onu Vize’de ki yurda vermiş. Her sabah kendi imkânlarıyla kalkar giyinir ve tam 3 km’lik bir yolculuğa kendi başına koyulur. Kimi zaman arkadaşları kimi zaman ise yardım sever Vize halkının yardımıyla okuluna ulaşır.
 Vize Belediyesinin internet cafesinde rastladık. Arkadaşından ödünç aldığı laptopuyla (görme engellilere özel laptop) oyalanıyordu. uğura bir dokundun bin ah işittik açıkçası:
“Ailem Kışlacık’ta. Köyümüzde ortaokul var ama lise yok onun için mecbur Vize’ye gelmek zorundaydım. Köyümüz Vize’ye 35 km. hem zor hem de ailemin yol parasına pek gücü yok. Hayatım gerçekten çok zor. dersleri bilgisayarıma yazıyorum özel bir programla kayıt ediyor evde dinleyerek çalışıyorum. Yazılılarda ise bir arkadaşımla müdür odasında giriyorum. Ben söylüyorum arkadaşım yazıyor. Ama yinede hayattan zevk almaya çalışıyorum mandolin ve piyano çalmayı seviyorum şiir yazıyorum. Önümüzde üniversite sınavı var onu kazanıp görme engelliler öğretmeni olmak istiyorum.”
Uğur’a bir gün uykudan uyandığında görüyor olsan yapacağın ilk şey ne olurdu diye sorduğumuzda:
“İlk işim aynaya ve aileme bakmak olurdu. Kendimi ve ailemi çok merak ediyorum. Ailemi annemi babamı yanımdayken özlüyorum açıkçası” dedi.
Hepimiz birer engelli adayıyız. Engellilerin bir nebze de olsa engellerinin kaldırır yüzünde ufacık bir gülümsemeye sebep olursak ne mutlu bize. Uğur söylemiyor ama onunda ihtiyaçları var elbet. Haydiyin Uğurun da yüzünü güldürelim. (ç.o.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here