Encümen kararı ile alınmak istenen Motosiklet’e meclisten tepkili “Evet”

8
Encümen kararı ile meclis gündemine taşınan Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere 2011 Yılı Özel İdaresi Bütçesinden 1 adet motosiklet alınması teklifi, üyelerin haklı tepkilerine karşın oybirliği ile meclisten geçti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Aralık ayı ikinci birleşiminde görüşülen Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere 2011 Yılı Özel İdaresi Bütçesinden 1 adet motosiklet alınması teklifi ile ilgili meclisi bilgilendiren Strateji Geliştirme Müdürü Suna Dalcalı, encümen kararı ile motosiklet alımı için 5 bin TL aktarım yapıldığını söylemesi üzerine bazı meclis üyeleri haklı olarak encümenin aldığı kararalar hakkında hiç bilgi alamadıklarını savundular. Konu ile ilgili yaşanan ufak tartışmalara rağmen üyeler teklifi oy birliği ile kabul etti. 
Kırklareli İl Özel İdaresi Aralık ayı ikinci birleşimi 6 Aralık 2011 Salı günü Meclis Başkanı Behçet Şen Başkanlığı’nda gerçekleşti. Saat 11.00’da İl özel İdaresi Meclis Salonu’nda yapılan birleşimde İl Özel İdaresi’nin 02.12.2011 tarih ve 8224 sayılı Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere 2011 Yılı Özel İdaresi Bütçesinden 1 adet motosiklet alınması teklifi görüşüldü.
Konu ile ilgili verilen teklifte, Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere 2011 Yılı Özel İdaresi Bütçesinden yararlanılarak 1 adet motosiklet alınması talebinde bulunulduğu, söz konusu motosiklet alımına izin verilmesi istendi.
Söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın, teklif ile ilgili ayrılan para var mı? Diye sordu.
Strateji Geliştirme Müdürü Suna Dalcalı, konu ile ilgili meclisi bilgilendirerek; encümen kararı ile bu konuda 5 bin TL aktarım yapıldığını kaydetti. Fakat motosikletin alınması için meclisin izni gerektiğini söyledi.
AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç söz alarak; “Encümen ile ilgili alınan kararlarda meclis üyelerinin bilgisi olmuyor. Encümen kararları ile ilgili bizlerde bilgilendirilirsek iyi olur.” şeklinde bir ifade kullanınca Başkan Şen, “Bazı encümen kararlarında gizlilik söz konusu olmalıdır.” şeklinde konuştu.
Daha sonra söz alan MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya, Metin Güvenç’e hak verediğini belirterek; “KÖY-DES kararları encümende yapılıyor. Ondan sonra haberimiz oluyor.” şeklinde bir tepkisi oldu.
Bu tepki sonrası üyeler söz almadan konuşmaya başladı. Başkan Şen konuşmalara Müdahale etti. Meclis üyelerini uyararak söz almadan karşılıklı konuşmamalarını istedi.
Daha sonra söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın, yapılan çalışmaları takip etmek için, “Yapılan Çalışmaları İzleme Komisyonu” kurulmasını talep etti. Türkiye’de çok sayıda İl Genel Meclisi’nde bu komisyonun bulunduğunu savunan Hüseyin Taşkın, Encümen çalışmalarının ve mecliste alınan kararların bu komisyon ile takip edilebileceğini söyledi.
AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç ise eski yıllarda encümen kararlarını meclis üyeleri ile paylaşıldığını kaydetti.
Başkan Şen, Hüseyin Taşkın’ın görüşüne katıldığını, izleme komisyonun kurulması ile alınan sonuçların meclis gündemine taşınması ile daha iyi bilgi sahibi olacaklarının mantıklı olduğunu ifade etti.
Söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Saffet Üresin; “Eskiler bilir, hepimiz az çok encümende görev aldık. Çok fazla gizli yapılan işler yok. İnsanları bilgilendirmek gerekiyor. İnsanlar bilgisi sahibi olsun ki ona göre hareket etsinler.” şeklinde konuştu.
Konu ile ilgili başka söz alınmayınca Başkan Şen teklifi meclisin oyuna sundu. Yapılan oylama sonunda teklif oy birliği ile kabul edildi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here