Emniyet Teşkilatımız çocuklar içinde büyük bir özveriyle çalışıyor

12
Emniyet Teşkilatımız çocuklar içinde büyük bir özveriyle çalışıyor

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, bir basın açıklaması yayımlayarak 2009 yılında Il genelinde yerine getirilen faaliyetleri kamuoyuna sundu. Yapılan açıklamada, 2009 yılında meydana gelen 266 olayın, 186  şüphelisinin yakalanarak adli makamlara sevk edildiği, 5 şüphelinin de tutuklandığı belirtildi. Bu olaylarda 201 çocuğun mağdur olarak işleminin yapıldığını kaydeden Çocuk Şube Müdürlüğü, meydana gelen olaylarda 1 kişinin zehirlenerek, 1 bebeğin de kazaen boğularak öldüğünü söyledi ve şunları belirtti: “Bu olaylarda 69 çocuk yaralanmıştır. Geçen yıla göre değerlendirildiğinde toplam olay sayısında % 12 azalma, yakalanan şüpheli sayısında % 26 azalma görülmüştür. 2008-2009 yıllarında meydana gelen çocuklara yönelik olaylar mukayese edildiğinde; şahsa karşı olaylarda % 12 azalma, mala karşı olaylarda % 26 azalma olduğu görülmektedir. Kamuoyunda gündem oluşturan ve toplumda huzursuzluk yaratan, mala karşı işlenen suçlarda 2008-2009 yılı mukayesesi yapıldığında hırsızlık olaylarında % 50 azalma meydana gelmiştir.

Özellikle mala karşı işlenen suçların azalma nedenleri arasında; ilimizde halkın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde, yaya ve motorize olarak görev yapan ekip sayısının arttırılması, suçtan elde edilen eşyanın alınıp satılabileceği yerlerin görevlilerimizce sık sık denetlenmesi, mahkemeden alınan önleme araması kararlarına istinaden şehrin değişik noktalarında, değişken zamanlarda araçlar ve şahıslar üzerinde uygulama yapılarak inceleme yapılması, periyodik olarak yapılan hizmet içi eğitimlerde suç ve suçla mücadele, arama ve el koyma konularında eğitici seminerler verilerek daha etkin mücadele sağlanmıştır.

Çocuk Şube Müdürlüğü’müzce maddi durumu yoksun ailelerin çocukları tespit edilerek, sünnet çağındaki çocuklar sünnet ettirilmiş ve yine çocuklar Sosyal Hizmetler Il Müdürlüğü’ne yönlendirilerek kendilerine maddi yardım yapılması sağlanmıştır.”

Okul güvenliği konusuna da büyük önem veren Kırklareli Emniyet Müdürlüğü bu kapsamda yaptığı faaliyetleri de şöyle sıraladı:

“Okullarda güvenli eğitimin sağlanmasına yönelik, okulların açılmasından önce her okulda rütbeli personel görevlendirmesi yapılmış ve okulların sorunları ile bire bir ilgilenilmiştir. Çocuk Şube Müdürlüğü’müzce pilot okul olarak seçilen üç ilköğretim okulunda, son sınıf çağındaki öğrencilere, suça ve suçlulara karşı uyarmak konusunda, görsel eğitim verilmiştir. Müdürlüğümüzün faaliyetleri ve tanıtımı ile ilgili el broşürü bastırılarak, halkımızın yoğun olduğu yerlerde dağıtımı yapılmış ve halkımızın bilgilendirilmesi sağlanmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here