Emniyet, öğrencileri “Akran zorbalığı” konusunda bilgilendirdi

20
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü İstiklal Ortaokulu ve Vali Faik Üstün Ortaokulu öğrencilerine “Akran Zorbalığı” konusunda eğitim verdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Çocuk Şube Müdürlüğü’nün Ufuk Hattı Projesi kapsamındaki bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. Ufuk Hattı Projesi kapsamında bu güne kadar Kırklareli merkez ilçede 17 İlköğretim okulunda bin 710 öğrenciye “Akran Zorbalığı” konusunda seminer verilirken Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğü kendi birimlerinin faaliyetlerini tanıtıcı sunumlar yaptı. 
Bu proje kapsamda yapılan en son toplantı ise 12 Şubat 2013 Salı günü Kırklareli Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda İstiklal Ortaokulu ve Vali Faik Üstün Ortaokulu öğrencilerine akran zorbalığı anlatılırken, çocuklara özel yapılmış slayt gösterisi de gerçekleştirildi. Slayt gösterisinin ardından konuşma yapan Çocuk Şube Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Adnan Şenyüz çocuklara bazı uyarılarda bulundu.
Bilgisayar kullanımında dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Şenyüz; “Ödevleriniz için araştırma yapacağınız internet sitelerini öğretmeninizin ve ailenizin seçmesini sağlayın. Öğretmeninizin ve ailenizin bilgisi dışında internete girmeye çalıştığınızda girmek istemeyeceğiniz yerlere girebilirsiniz. Bunun dışında size internetten yollanan arkadaşlık tekliflerinde tanımadığınız kişileri kesinlikle kabul etmeyin ve tanımadığınız kişilerle konuşup, buluşmayın. Bu yöntemlerle, size zarar vermek isteyen kişilerden korunmuş olursunuz.  Günümüzde internetten paylaşımlar her geçen gün artıyor. İnternetten kimseye fotoğraf ve video göndermeyin, web kamerası açmayın. Yolladığınız fotoğrafların üzerinde oynama yapılabilir ve gerçekte sizin olmayan bu görüntü sizinmiş gibi bazı sitelerde yer alabilir. Web kamerası açtığınızda ise görüntü esnasında fotoğraf çekilebilir ve çekilen fotoğraf kötü amaçla kullanılabilir.  Güvenli olmayan sitelerden gelen e-maillere kesinlikle cevap vermeyin. Gelen e-mail bir bankadan gelmiş gibi gösterilebilir ve annenizin babanızın kredi kartı bilgilerinin güncellemesi istenebilir. Ailenizin bilgisi dışında bu güncellemeyi yaparsanız tüm paranız hackerler tarafından hesaptan çekilir ve paranız ortadan kaybolur” dedi.
Suçlardan da uzak durulması gerektiğini ve işlenen suç karşılığında hapis cezasına çarptırılabileceğini söyleyen Şenyüz; “Şaka olarak da olsa arkadaşınızı kesinlikle internetten tehdit etmeyin. Çünkü internetteki tüm konuşmalar kaydedilir ve şaka olarak da olsa tehdit ettiğiniz kişinin başına herhangi bir şey geldiğinde şüpheli olarak yargılanır ve hapis yatabilirisiniz.  Okulda arkadaşınıza şaka yaparken ölümüne neden olabilirsiniz. Biz buna taksirle ölüme neden olma diyoruz. Bu şekilde bir olay başınıza geldiğinde 3 ila 6 yıl arasında hapis cezası ile yargılanırısınız. Arkadaşınızla tartışmanız durumunda bir anlık sinirle arkadaşınızı yaralarsanız ve arkadaşınız sizden şikayetçi olursa bu durumda ise 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanırsınız.
Şakalaşırken dahi gerçekleşen yaralamada 3 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanırsınız. Tüm bunları göz önüne aldığımızda arkadaşlarımıza yapılan şakanın dozunun kaçması durumunda ceza alabileceğimizi anlıyoruz. Arkadaşlarımızla iyi geçinmek ve toplum huzurunu bozmamak her vatandaşın görevlerindendir” dedi.
Şenyüz, öğrencilere tehdit, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve kişilerin huzur ve sükununu bozma durumunda da kişilerin cezalandırılacağını ve bu durumların hangi hallerde gerçekleştiğini de anlattı. 
Toplantı sonrasında çocuklara broşür ve polis anahtarlığı dağıtıldı. Toplantıya Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Göksel Kaya’da katıldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here