Emekliler köylere, gençler şehirlere!

22
Kırklareli’nin balkan köylerinde karşılıklı göçler başladı. Gençler şehirlere, emeklilerde köylere yerleşmeye başladı. 
Küçükbaş hayvancılığın zayıflaması, orman işçiliğin azalması ve zaten zayıf olan tarımdan da önemli gelir sağlayamayan orman köylüsünün geçim sıkıntısı günden güne artmaya başlamıştır. Yalnız birkaç yıl önce çıkarılan yasa ile 2000 yılından önce süt, hububat gibi ürünü üretip sattığını belgeleyenler, Bağ-Kur’dan emekli oldu. Böylece 50 yaş üzerindekiler, emekli maaşı ile geçimini sağlamada pek sıkıntı çekmiyor.
Ancak; başta hayvancılığın ve orman gelirlerinin azalması nedeniyle gençler hızla köylerden şehirlere kaymaya başladı. Tabi bunda evlilik ve daha modern yaşama arzusu da önem taşımaktadır. Çünkü gerek genç kızlar ve gerekse erkekler köylerde yaşamak istemiyor. Yuvalarını kasabalarda veya şehirlerde kurmak isteyince, bu köylerden şehirlere göç başlamaktadır.Bu günlerde bazı köyler yüzde 50’nin üstünde göç vermiş durumdadır. Bazı köylerde ise genç yok denecek kadar azalmıştır. Bu konuya önümüzdeki günlerde daha geniş yer vereceğim.
Yıllar önce İstanbul a ve diğer şehirlere gidip emekli olanlar ile diğer bazı emekliler ise, şehirlerin o amansız gürültüsünden, kirliliğinden ve stresin den kurtulmak istediğinden balkan köylerine gelerek, köy kenarlarında veya orman kıyısında müstakil bir ev yapmayı ve ömrünün son yıllarını, gürültüsüz, sakin, bir şekilde tamamlamak arzusundadır. Böylece köylerden ayrılan gençlerin yerini birazda olsa doldurmaya çalışsa da balkan köyleri boşalmaya devam ediyor.     

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here