Emekli-Sen’in topladığı imzalar 3000’i aştı

16
Emekli-Sen’in topladığı imzalar 3000’i aştı

Kırklareli Emekli-Sen, emeklilerin taleplerini içeren bir sunumu TBMM Grup Başkanvekilliği’ne iletmek üzere imza kampanyası başlatmıştı. Emekli-Sen Şube Başkanı Rafet Ildeniz’den edindiğimiz bilgilere göre, imza sayısı 3000’ni geçti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü halk pazarında, Pazartesi gününden itibaren ise Doğuş Kitapevi önünde imza toplayan Emekli-Sen emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı; “Bugün ülkemizde 8 milyon 800 bin emekli ile emekli dul ve yetim yaşamaktadır. Büyük bir kitle olan emeklilerin aldıkları aylıklar ve kendilerine sağlanmış olan sosyal haklar, insanca yaşamalarını sağlamaktan oldukça uzaktır. Bu nedenle günümüzde emeklilerin büyük bir bölümü, emekliliğini yaşayamadan tekrar çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu durum ise emeklilerin ucuz iş gücü olarak, kayıt dışı ekonomide kullanılmasına neden olmaktadır. Elbette bunun sorumlusu emekliler değildir.

Biz imzası bulunanlar; ömürlerinin en güzel yıllarında çalışarak, bu ülkenin kalkınmasına hizmet etmiş emeklilerin bu çağdışı koşullardan kurtulmaları için aşağıdaki taleplerin biran önce yerine getirilmesinde partiniz grubunun destek ve katkılarını bekliyoruz.

1- Yıllardır çıkarılmayan intibak yasası derhal çıkarılarak emekli aylıkları arasındaki farklılıklar giderilmeli,

2- Yıllardır ödenmeyen TÜFE ve KEY alacakları derhal ödenmeli,

3- Kamu çalışanlarına verilip emeklilere verilmeyen ek ödemeler emeklilere de verilmeli,

4- Emekli aylıklarının 6 ayda bir sadece TÜFE artışı kadar arttırılması uygulamasına son verilerek ülkenin büyümesinden emeklilere pay verilmeli,

5- Yaşımız dolayısıyla emekliliğimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz, sağlığın piyasaya devredilerek, özelleştirilmesi uygulamalarına son verilmeli,

6- Önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşmeleri  başlayacak olan merkezi yönetim bütçe kanunundan emeklilere daha fazla pay verilmelidir.

7- Emekli sendikalarının taraf alınacağı statü yasası bir an önce çıkarılarak emekliler adına toplu sözleşme yapmaları sağlanmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here