Emekli-Sen’den imza kampanyası

22
Emekli-Sen’den imza kampanyası

Kırklareli Emekli-Sen, emeklilerin taleplerini içeren bir sunumu TBMM Grup Başkanvekilliği’ne iletmek üzere imza kampanyası başlattı. Geçtiğimiz Çarşamba günü halk pazarında imza kampanyası için bir masa açan sendika temsilcileri, önümüzdeki hafta boyunca çeşitli bölgelerde, duyarlı vatandaşların imzalarını toplayacak. Söz konusu imza belgesinde, sendika emeklilerin taleplerini şöyle sıralıyor;

“Bugün ülkemizde 8 milyon 800 bin emekli ile emekli dul ve yetim yaşamaktadır. Büyük bir kitle olan emeklilerin aldıkları aylıklar ve kendilerine sağlanmış olan sosyal haklar, insanca yaşamalarını sağlamaktan oldukça uzaktır.

Bu nedenle günümüzde emeklilerin büyük bir bölümü, emekliliğini yaşayamadan tekrar çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu durum ise emeklilerin ucuz iş gücü olarak, kayıt dışı ekonomide kullanılmasına neden olmaktadır. Elbette bunun sorumlusu emekliler değildir.

Biz aşağıda imzası bulunanlar; ömürlerinin en güzel yıllarında çalışarak, bu ülkenin kalkınmasına hizmet etmiş emeklilerin bu çağdışı koşullardan kurtulmaları için aşağıdaki taleplerin biran önce yerine getirilmesinde partiniz grubunun destek ve katkılarını bekliyoruz.

1- Yıllardır çıkarılmayan intibak yasası derhal çıkarılarak emekli aylıkları arasındaki farklılıklar giderilmeli,

2- Yıllardır ödenmeyen TÜFE ve KEY alacakları derhal ödenmeli,

3- Kamu çalışanlarına verilip emeklilere   verilmeyen ek ödemeler emeklilere de verilmeli,

4- Emekli aylıklarının 6 ayda bir sadece TÜFE artışı kadar arttırılması uygulamasına son verilerek ülkenin büyümesinden emeklilere pay verilmeli,

5- Yaşımız dolayısıyla emekliliğimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz, sağlığın piyasaya devredilerek, özelleştirilmesi uygulamalarına son verilmeli,

6- Önümüzdeki günlerde TBMM’de  görüşmeleri  başlayacak olan merkezi yönetim bütçe kanunundan emeklilere daha fazla pay verilmelidir.

7- Emekli sendikalarının taraf alınacağı statü yasası bir an önce çıkarılarak emekliler adına toplu sözleşme yapmaları sağlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here