Emekli olup, taksi şoförlüğü yapanlar dikkat!

11
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kırklareli İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, emekli olduktan sonra taksi şoförlüğü yapanlar ile araçlarında emekli çalıştıranların……
HABER MERKEZİ
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kırklareli İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, emekli olduktan sonra taksi şoförlüğü yapanlar ile araçlarında emekli çalıştıranların mağdur durumda kalmamaları için kanunla belirtilen şartları sağlamaları gerektiği belirtilerek şunlar kaydedildi:
“6111 Sayılı Kanunun 51. maddesiyle Kanuna eklenen ek 6. madde ile 1.3.2011 tarihinden itibaren ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içinde 10 günden az çalışanlara, kendileri tarafından prim ödemeleri imkanı sağlanmıştır. Bu sigortalılar, 5510 sayılı Kanunun hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılacaktır.
Kendi sigortalılıklarından dolayı aylık alan (emekli maaşı alan) sigortalılar ek 6 ncı madde kapsamında sigortalı olamayacaklardır. Ancak, emekli olan şoförün toplu taşıma aracı sahibi yanında 10 günden az ya da fazla çalışması olup olmadığına bakılmaksızın veya başka bir işyerinde sigortalı olması halinde Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesilecektir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here