“Elektrikli Bisikletliler, Plakasız ve Ehliyetsiz yollara çıkmayın”

16
* Daha çok şehir içinde servis yapan firmaların rağbet gösterdiği Elektrikli Bisikletleri kullanabilmek için Ehliyet ve Plaka’nın şart olduğunu belirten Emniyet yetkilileri bunları kullanan vatandaşları mutlaka ehliyetlerini alarak, plaka taktırmaları konusunda uyarıyor.

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede aha çok şehir içinde servis yapan firmaların servis elemanlarının işinin kolaylaşmasına olanak sağlayan Elektrikli Bisikletlerle artık sıkça karşılaşıyoruz. Kullanışlı olmasının yanı sıra trafiğe çıkışta sorun yaratmayan ürünler ilimizde çığ gibi büyüyor. Yakıtı elektrik olan ve ucuz olması nedeniyle elektrikli bisikletler; Plaka ve Ehliyet istemediği için trafikte herhangi bir sorun yaratmadığı görüşünün yaygın olması sebebi ile daha çok tercih ediliyor.
* “Elektrikli Bisikletliler Plakasız ve Ehliyetsiz yollara çıkmamalı”
Ancak durum böyle değil, Emniyet yetkilileri bilindiğinin aksine il merkezinde sıkça kullanılmaya başlanan Elektrikli Bisikletlere plaka taktırması ve kullanıcısının da A1 Ehliyetine sahip olması gerektiğini belirtiyorlar.
İçişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak verdiği görüşte; bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilmeyeceği belirtilmektedir. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.
* “Tescilsiz olarak trafiğe çıkılmamalı”
Trafiğe çıkacak bir aracın tescil edilebilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan almış olduğu bir Tip Onay Belgesi’nin mutlaka olması gerekiyor. Trafik Tescil Müdürlüğü de ancak bu belge ile tescilini gerçekleştirebiliyor. Bu tür araçlarda Tip Onay Belgesi olmadan üretilen araçlar sınıfında yer alıyor. Çünkü bunlar araç sınıfında üretilen malzeme değiller. Bunlar site içerisinde, bisiklet yollarında, fabrika alanlarında,  motorlu araç trafiğinin olmadığı yerlerde, sadece bu tür araçlar için tahsis edilmiş yollarda kullanılabilecek araçlardır. Bu araçlarla kesinlikle karayolu trafiğine çıkılmaz. Karayolu’na çıkabilmesi için Bisiklet haricindeki her türlü aracın tescil edilmesi gerekiyor.
* “Elektrikli Bisikletlere de A1 Sınıfı ehliyet gerekli”
Bu tür araçlar satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak mobilet diye bildiğimiz aracın esas ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir, ehliyet olmadan kullanılamaz. Elektrikli Bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyete tabidir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.
* “Maddi Cezalar yakında uygulanmaya başlayacak”
Kırklareli merkez ilçede bu araçlara bu zamana kadar herhangi bir ceza uygulanmadı. Çünkü vatandaş bu konuda tam olarak aydınlatılmadı. Şu anda vatandaşlar Elektrik Bisikleti tescilsiz ve ehliyetsiz kullanmama konusunda Emniyet görevlileri tarafından uyarılıyor. Yapılan bu uyarıların ardından halen plakasız ve ehliyetsiz Elektrikli Bisiklet kullananlara gerekli yasal işlemler yapılacak. Elektrikli Bisiklet kullanıcılarını gazete olarak uyarıyoruz. Bir an evvel kullandığınız araçlarınıza plaka taktırıp ehliyet alın aksi takdirde Emniyet yetkilileri tarafından normal motosiklet kullanıcılarına uygulanan maddi cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. (s)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here