El Emeği, Göz Nur’larını sergilediler

0
Kırklareli il Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı yılsonu sergisi gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli il Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı yılsonu sergisi gerçekleştirildi.
26 Mayıs 2015 Salı günü gerçekleşen sergiye Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kurum Müdürleri, Halk Eğitim Merkezi Kursiyerleri ve vatandaşlar katıldı.
Sergi, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Çetin’in açılış konuşması ile başladı. Halk Eğitim Müdürü Çetin Açılış Konuşmasında Kurslar hakkında detaylı bilgiler vererek Şunları kaydetti;
“Bakanlığımızın yaptığı düzenlemelerle hayatın her alanıyla ilgili 67 farklı alanda uluslararası standartlarda 1804 adet kurs türü bulunmaktadır. Bu da kurslara olan ilgiyi her geçen gün arttırmıştır. 2014-2015 Öğretim Yılı’nda merkezimizde 319 kurs açılmış olup bunların 138 tanesi aktif olarak devam etmektedir. Kurs ve kursiyer Profiline bakıldığında 7’den 77’ye her yaştan, çalışan, emekli, öğrenci, meslek sahibi olamayan, her hangi bir alanda kendini yenilemek isteyen herkesi görürüz. Ebru, üç boyutlu şekillendirme, nakış gibi kültürel değerleri günümüze taşıyan kurslarımızın yanında, Japon’ca. İngilizce, Arapça, Bulgarca, Rusça gibi yabancı dil kursları, cilt bakımı, aerobik, tenis, gitar, bağlama, ney, diksiyon, bağcılık, zihinsel engelli öz bakım, çocuk bakım elemanı, hasta kabul işlemleri kursları açtığımız kurslardan bazılarıdır. Meslek edindirmeye yönelik kurslarımız İŞKUR ile ortak protokolle civar yerleşim yerlerinde halen devam etmektedir. Bugün 0-18 yaş nüfusu 25,1 milyon’dur. Anne babalarla birlikte düşünürsek bu sayı 50 milyon olur. Bu nedenle 0-18 yaş aile eğitimi kursları özellikle açılmalıdır. Bu kurslarımız 0-18 yaş arası çocukların anne-babalarına -aile içi demokrasi bilincini geliştirmek, -cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmak, -çocuklarımızı zararlı alışkanlıklardan korumak, milli, manevi, kültürel değerleri güçlendirmeyi hedefleyen konularda kurs verilmektedir. Herhangi bir kurs açabilmemiz için o kurs programının hayat boyu öğrenme genel Müdürlüğü’nün modüler programları arasında olması, öğretmeninin olması, o kursun en az 12 kişi tarafından talep edilmesi gerekir. Okuma-yazma kurslarında bu yasal zorunluluk yoktur. Tek bir kişinin müracaatı halinde bile okuma-yazma kursu açılabilmektedir.”
Açılış konuşması sonrası Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Kursu öğrencileri Halk Oyunları Gösterisi’ni sergiledi. Ardından Kurdele kesilerek serginin açılışı yapıldı. Sergiyi protokol üyeleri ve gelenler büyük beğeni ile gezdi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here