Ekmek’te yeni dönem 1 Temmuz’da başlıyor

12
* 1 Temmuz’dan itibaren sağlığımız ile ilgili önemli değişiklikler olacak. Ekmekteki tuz oranı azaltılacak. Uygulamayanlara ise ceza var. Yapılan bilimsel araştırmalar tuzun günde 1 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerin yüzde 5, kalp krizine bağlı ölümlerin ise yüzde 3 azalacağını belirtiyor. Uzmanlar ekmekteki bu girişimin bu açıdan umut verici olduğunu ve Türkiye’de hipertansiyona bağlı ölümleri azaltmada etkili olacağını söylüyor.
HABER MERKEZİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği”, yarın yürürlüğe giriyor.
Yarın, eski ekmeklere veda ederken, az tuzlu, düşük gramajlı ancak doygunluk hissi veren ekmekler geliyor. Bazı fırınlarda aylar öncesinden başlayan ekmekte tuzun 1 gram azaltılması için pazar son gün. 1 Temmuz’dan itibaren tuz miktarını azaltmayan fırınlara büyük ceza geliyor. Uzmanlar tuzun 1 gram azaltılmasının inmeye ve kalp krizine bağlı ölümleri önemli ölçüde azaltacağını belirtiyor.
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçeci, ekmekte yeni döneme girilmesiyle birlikte önümüzdeki hafta içerisinde unlu mamul üreticileriyle bir araya gelerek “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği” hakkında bilgi vereceklerini söyledi.
Yönetmelik kapsamında fırınların zorunlu olarak ekmeklerin hem gramajını düşüreceğini, tuz oranını indirileceğini hem de un tipini değiştireceklerini söyleyen Keçeci, beyaz ekmeklerin satışının olmayacağını, ekmeğin gramajının 300 gramdan 250 grama, tuz oranının ise 1.8’den 1.5’a düşürüleceğini belirtti.
Ayrıca Keçeci, bakkal ve marketler açık olarak ekmek satışının yasaklanacağı, ekmeklere direkt temasın engellenmesi adına, satıcıların maske, eldiven takması gerektiğini sözlerine ekledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here