“Ekmek tüketimi 3’ten 1’e indirilmeli”

11
Kırklareli Ticaret Borsası’ndan“Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası”na tam destek
HABER MERKEZİ
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri yurt genelinde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” başlattı.
Türkiye genelinde başlatılan “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” kapsamında Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kırklareli Şube Müdürü İhsan Çakır, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel’i ziyaret etti.
11 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 14.30’da yapılan ziyarette, Kırklareli Ticaret Borsa Başkanı Turhan Altıntel, ekmek israfının önlenmesi için 3’ten 1’e düşürülmesi gerektiğini söyledi.
* “Ekmek alırken, yeteri kadar alın”
İsraf edilen ekmeklerin parasal tutarına bakıldığında 1,5 milyar TL gibi bir rakam ortaya çıktığını ifade eden Altıntel;
“Türkiye’de 101 milyon ekmek üretilmekte bunun 95 milyonu tüketim geri kalan 6 milyon ekmek israf olmaktadır. 6 milyon ekmek 542 bin ton buğday israf oluyor. Bunun parasal değeri ise 1,5 milyar TL’dir. Türkiye çapında bakıldığında israf edilen ekmeklerin parasal değeri ile 500 adet okul, 500 yurt, 80 tam teşekküllü hastane, 500 km duble yol yapılabiliyor. Bunların hepsi milli bir servet.  Bölgemizde Toprak Mahsulleri Ofisi ile birlikte bu kampanyayı ağırlıklı bir şekilde duyurmamız lazım. TÜİK’e göre Kırklareli’de yaklaşık 500 bin ekmek üretim yapılıyor. Ekmek tüketimi 3’ten 1’e indirilmesi gerekiyor. İsrafı önlememiz gerekiyor. Türkiye’de tüketim 3’te 1’e düşmesine rağmen israf yüzde 11 artmış. Kırklareli halkına sesleniyorum; ne olur ekmek alırken, yeteri kadar alınması fazlasının alınmamasını rica ediyorum” dedi.
* “Amacımız tasarruf yaparken israf yapmamaya dikkat etmek”
Toprak Mahsulleri Ofisi Kırklareli Şube Müdürü Çakır da, Kırklareli Ticaret Borsası’nın ekmek israfını önleme kampanyasına sponsor olduğunu ifade ederek, bu kampanya kapsamında zaman zaman kontrollerin yapılacağını belirtti. Kampanyanın başladığı günden kontrolün yapıldığı güne kadar bir değişim olup olmadığı yönünde karşılaştırma yapılacağını belirten Çakır konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Ocak ayında yurt çapında ekmek israfını önleme kampanyasıyla ilgili önemli bir faaliyet başlatıldı. Bu kampanya ile inşallah istenilen amaca ulaşılacaktır. İsrafın boyutları ile ilgili rakamlar çok fazla. Kırklareli Ticaret Borsası bu kampanyaya sponsor oldular. Çok teşekkür ediyorum. Amacımız burada tasarruf yaparken israf yapmamaya dikkat etmek. Biz bu kampanyayı başlattık ancak burada bırakmayacağız. Zaman zaman kontrollerimiz olacak. Kampanya başlatıldığında üretim ve tüketim miktarları ile daha sonraki rakamları kontrol edeceğiz. İsrafın önlenmesi amacıyla nasıl bir yol kat etmişsiz bunlara bakacağız ve kamuoyu ile paylaşacağız.” Yapılan ziyaretin geri kalanı basına kapalı olarak devam etti. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here