Ekmek Kutuları

7
Birkaç hafta önce OKU/YORUM Köşemizde ekmek israfı ile ilgili bir yazım çıkmıştı. O yazıda, bayat ve parça ekmeklerin çöp bidonlarına atıldığını ve israf edildiğini belirtmiştik.
Bir-iki hafta sonra da, ilimiz camilerinde Cuma hutbelerinde, ekmek israfı yapılmaması ile ilgili vaazlar verildi. Atalarımızın ekmeye çok önem verdiği ve israf edilmemesine dikkat çekildi.
Şimdide Belediyemiz,  ekmek israfını ve ziyanını önlemek için önemli bir kampanya başlattı. Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan başlattığı bu kampanya ile bayat ve parça ekmekler, çöpe değil hayvan barınak ve sokaktaki köpek, kedi ve kuşların midesine gidecek. Bu kampanyayı destekliyor, Başkan Cavit Çağlayan’ı ve bu projeyi düşünen ve emeği geçenleri de candan tebrik ediyorum. Çünkü ekmek çöpte çürütülmek için değil, yenmek ve yedirilmek için üretilir. Dünyada bir lokma ekmeye muhtaç insanlar varken biz bu nimetini kıymetini bilmeliyiz. Bilmezsek yediğimiz nimete nankörlük etmiş oluruz. Dünya nüfusu artıyor, toprak ise çeşitli nedenlerle hem yıpranıyor ve hem de azalıyor. Belki gelecekte bütün dünya ekmek sıkıntısı ile karşı karşıya kalacaktır. Ekmeğimizin kıymetini bilelim ve gençlerimizi ona göre yetiştirmeye çalışalım. Bu eğitim aileden başlamalı ve yaygınlaştırılmalıdır.
Kısacası Belediyemizin değişik renkli tenekelerden kutular hazırladı. Çeşitli ebatta olan, bayat ve parça ekmek kutuları, yakında site, öğrenci yurtları ile bazı önemli semtlere yerleştirilecek. Başkan Çağlayan, halkımızın bu proje sahip çıkmasını, kalan ekmeği çöp poşeti ve çöp bidonların içine değil, boyalı ekmek kutularına bırakmalarını rica ediyor. Bizde kendisinin bu düşüncesine katılırken ekmek ve su gibi nimetlerin kıymetini bilelim ve onlar olmadan yaşanamayacağını da hatırımızdan hiç çıkarmayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here