Ehl-i Beyt sevgisi salona sığmadı

6
Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Doç. Dr. İlyas Üzüm; “Yürüyüşü, haysiyeti, görünüşü, ahlakı ile adeta bir peygamberdir. Adı güzel, kendi güzel bir Peygamberdir” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Hızırbey Eğitim ve Kültür Hizmetleri Vakfı ve Topçu Baba Derneği tarafından Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi’nde “Ehl-i Beyt Sevgisi” programı düzenlendi.
22 Aralık 2011 Perşembe günü saat 19.30’da başlayan “Ehl-i Beyt Sevgisi” programına katılım oldukça yoğun oldu. 
Kırklareli Hızırbey Eğitim ve Kültür Hizmetleri Vakfı tarafından geçtiğimiz yıl yapılan programa gösterilen ilgiden dolayı, geçtiğimiz yıl yapılan programın bir benzeri de “Ehl-i Beyt Sevgisi” adı altında dün gerçekleştirildi.
İlahiler, dualar ve kasideler eşliğinde geçen program, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başladı. açılış konuşmasını yapan Kırklareli Hızırbey Eğitim ve Kültür Hizmetleri Vakfı kurucularından ve aynı zamanda Kırklareli Belediye Meclis Üyesi Sebahattin Uçar, Hızırbey Eğitim Kültür Vakfı olarak Kırklareli’de eğitim ve kültür alanında hizmet verdiklerini söyledi.
Kırklareli’de binlerce öğrencinin barınma, ısınma ve eğitim masraflarının karşılanması gibi çalışmaların olduğu ve halende devam ettiğini ifade eden Uçar;
“Maddi hizmetlerin yanı sıra, kültürel faaliyetlere de Kırklareli Hızırbey Eğitim ve Kültür Hizmetleri Vakfı olarak büyük önem veriyoruz. Peygamber Efendimizin torunlarının bir kısım emevi zulmünden kaçıp horosan illerine göçlerinden bu yana milletimizin Ehl-i Beyte ilgileri, hürmetleri başlamış günümüze kadar da artarak devam etti” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından, Sungurbey Camii imamı Ali Akgün tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu.
“Ehl-i Beyt Sevgisi” programının yapılmasına ortak olan Topçu Baba Derneği’nin Babası Hasan Yıldız, Gülbenk Duasını okumasının akabinde, dernek üyelerinden Fevzi Kenter, Hasan Zeki ve Cafer Yılmaz’ın katılımıyla ‘nefes’i okudular.
Programın gözlerinden birisi de seslendirdiği ilahiler ve kasideler ile Mahmut Durgun oldu. Konuşmaların, okunan duaların ve ilahilerin sona ermesiyle birlikte Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Doç. Dr. İlyas Üzüm, düzenlenen ”Ehl-i Beyt Sevgisi” programında yaptığı konuşmada; “Bütün Müslümanlar olarak Ehl-i Beyt’i seviyoruz. Ehl-i Beyt sevgisi hepimizin çok sık kullanıyoruz. Dilimizden eksik etmediğimiz bir kelime” dedi.
Sevginin kalbin atması olduğunu, Peygamber Efendimizin Ehl-i Beyt’i sevdiğini ve sevilmesini istediğini belirten Üzüm, konuşmasına şu şekilde devam etti;
“Sevgiyi anlamak tarif etmek, somutlaştırmak çok zor. Bu ülkede yaşayan herkes, Ehl-i Beyt Sevgisi üzerinde birleşiyor,  Ehl-i Beyt’i bağrına basıyoruz,  Ehl-i Beyt’i seviyor. Ehl-i Beyt Sevgisi yaşamımızda çok var. Ehl-i Beyt Sevgisi dostumuza karşı, annemize karşı içimizde hissettiğimizdir. Sevgi kalbin atmasıdır. Peygamber Ehl-i Beyt’i sevdi ve bizimde sevmemizi istedi. Peygamberlerimiz görevlerini hiç bir şeye alet etmemişlerdir. Siyasete, çıkara, yarara hiç bir işe alet olmamışlardır. Bütün Müslümanlar olarak Ehl-i Beyt’i seviyoruz.” Biz HZ. Hüseyin’i anarken onu üstünlükleri ile anmamız gerekir. Yürüyüşü, haysiyeti, görünüşü, ahlakı ile adeta bir peygamberdir. Adı güzel, kendi güzel bir Peygamberdir.”
Son olarak yapılan konferansında bitmesiyle, “Ehl-i Beyt Sevgisi” programı katılımcılara aşure ikram edilmesiyle sona erdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here