Egzoz Emisyon Ölçümü Babaeski’de

115
Araç sahiplerinin dikkatine! Artık Egzoz Emisyon Ölçümü yaptırmak için
Kırklareli, Lüleburgaz veya başka bir yere gitmenize gerek yok. 6 Ocak
2011 tarihinden itibaren Egzoz Emisyon Ölçümü Babaeski Sanayi çarşısında
hizmet vermeye başladı.

Egzoz Emisyon Ölçümü Gür Otomotiv Temsa Yetkili servisi Ersan Akdeniz-Gürkan Akdeniz işletmesinde usta Mustafa Dinçkol tarafından yapılmakta.
Araç sahipleri sizler çaylarınızı yudumlarken yetkili servisiniz çok kısa bir sürede işlemlerinizi tamamlıyor.
Egzoz muayene Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılmamış olması Araç Muayene Kusur Listesinde HK olarak yer almakta idi. Ancak Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi gereğince egzoz gazı ölçümü tüm araçlar için 01.01.2010 tarihinden itibaren ağır kusur olarak kabul edilmiştir. 01.01.2010 tarihinden itibaren egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların Araç Muayenesi yapılmayacak.
Gür Otomotivin güler yüzlü, profesyonel yetkili servis telefon numarası; 0 288 512 17 33

*Egzoz Emisyon Muayenesi nedir?
Trafikte seyreden araçların egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkilerinden çevreyi korumak amacıyla, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak için yapılan ölçümlerdir.
Egzoz emisyon ölçümleri, 8/7/2005 tarihli ve 25869 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Trafikte Seyreden Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Yönetmelik esasları doğrultusunda yapılır.
Egsoz emisyon testi hizmeti, Araç Muayene İstasyonu açılmasından sonra gerekli prosedürlerin tamamlanmasını takiben verilmeye başlanacaktır. Bu nedenle bu hizmetler yeni faaliyete geçen istasyonlarda ilk günlerde verilemeyecek.

*Egzoz Emisyon Muayene Periyodları nelerdir?
Hususi (Binek) Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
Resmi Otomobiller: İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
Diğer Motorlu Araçlar: İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,
LTT Traktörler: Egzoz Emisyon Ölçümü uygulanmaz,
İki veya Üç Tekerlekli Araçlar: Egzoz Emisyon Ölçümü uygulanmaz.
Ocak 1980 tarihinden önce tescil edilmiş DİZEL motorlu araçlardan Egzoz Emisyon Ölçümü istenmez Trafikte seyreden tüm motorlu araçlar 10 yaşından sonra her yıl Egzoz Emisyon Muayenesi yaptırmak zorundadı
Aracın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz emisyon ölçümü yaptırılması zorunludur. Takip eden emisyon ölçümlerinde aracın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanır

*Egzoz Emisyon Muayenesi için gerekli belgeler nelerdir?
Egzoz emisyon ölçümünü ilk defa yapacak araçlar için sadece ruhsatla gelinmesi yeterlidir.
Araç sahibi egzoz emisyon ölçümünü belgeleyemiyorsa, bir önceki döneme ait egzoz emisyon ölçüm bedelini yasal gecikme faizi ile birlikte ödedikten sonra içinde bulunulan yıla ait egzoz emisyon ölçümünü yaptırabilir.
 
Egzoz  emisyon ölçüm işlemi sonucu sınır değerlere uygun çıkmayan araç sahibi, aracının gerekli bakımını ve egzoz emisyon ölçümünü bir ay içerisinde yaptırmakla yükümlüdür.
Araç sahibi bir ay içerisinde aynı istasyonda yapılacak ölçüm tekrarı için herhangi bir ücret ödemez. (cç)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here