Eğlenelim derken, üzülmeyelim

3
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı İğneada Beldesi ile Vize İlçesi’ne bağlı Kıyıköy Beldesi, sadece bölgemizin değil, ülkemizin de en güzel sayfiye alanlarına sahip…
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı İğneada Beldesi ile Vize İlçesi’ne bağlı Kıyıköy Beldesi, sadece bölgemizin değil, ülkemizin de en güzel sayfiye alanlarına sahip. Ne var ki; Karadeniz’in hırçın suları, her yıl onlarca insanımızı yutup, bizlere büyük acılar bırakıyor. Bu sene, aynı acıların yaşanmaması için halkımızı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.
Dalgalı ve oynar kumlu yerlerde denize girerken çok dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü her yıl olduğu gibi bu bölgelerde sürekli boğulmadan kaynaklanan ölüm olayları yaşanıyor. Bu güzel beldelerimizde tatil yapmak çok güzel ama illaki de denize girmekte çok ısrarcı olmamamız gerekmektedir. Nedenine gelince bu bölge denizleri kumları oynak değişken acımasız, karakteristik değişken dalga yapısına sahiptir. Örnek verecek olursak ;mayınlı bir bölgede gezmek ne kadar tehlikeli ise burada denize girmekte o kadar tehlikelidir. Bu bölge böyle gelmiş ve dünyanın sonuna kadar böyle gidecektir. Neden insanlar ısrarla böyle tehlikeli yerlerde denize girmek istiyorlar anlamış değiliz doğrusu. Bir kaç saat denize girme uğruna nedense insanlarımız ölümü göze alıyorlar.
Bu saydığımız bölgelerde illaki denize girmek istiyorsanız kesinlikle denizin çarşaf gibi olmasını beklemeniz gerekmektedir.
Tatilcilerimizin en çok yaptığı hatalar şunlar:
-Yüzme bilmediği halde denize girerek, derinlere açılmak,
– Denize sarhoş girmek,
– Sigara içiyor olmak,
– Dalgalı denize girmek,
– Gösteriş olsun diye denize girmek,
– Psikolojiniz kötüyken denize girmek,
– Ben günü birlik geldim denize girmeden eve dönmem demek (Ama maalesef girdi mi o giriş eve dönemiyorlar. )
Yapılan araştırmalarda bu bölgelenin dalga yapısının ve zeminin her an her dakika değişken yapıda olduğu saptanmıştır. Bütün bunlara rağmen denize girme isteğiniz olduğunda tehlikeli bir durumda sizi herhangi bir kimsenin kurtarmasını asla beklemeyin. Geçmişte birçok profesyonel yüzücü bile bu bölgelerde kendisini kurtaramamıştır. (Peki, siz nasıl kendinizi kurtaracaksınız?) Çevremize, yakınlarımıza ve çocuklarımıza bu yazdıklarımızı sürekli vurgulayarak ikaz ediniz. İnsanlar ölmesin analar, babalar bir ömür boyu ağlamasınlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.