“Eğitim özrü mağduriyetini bitirecek karar çıktı”

7
Eğitim-İş Kırklareli Şube Başkanı Hayri Girgin yaptığı yazılı açıklamasında eğitim özrü mağduriyetini bitirecek kararın çıktığını belirterek şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Sendikamız, 2012 Yılı Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu’nun eğitim özrünü dışlayan hükümleri ile il emrine atanma hakkını engelleyen hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Danıştay’a açtığı davayı kazandı. Danıştay 2. Dairesi, 2012/8650 E sayılı  dosya üzerinden yaptığı incelemede yürütmeyi durdurma istemimizi karara bağlayarak, eğitim özrünü dışlayan kılavuz hükümlerinin yürütmesini durdurdu.
Karar eğitim özrü mağdurlarının yüzünü güldürecek, eğitim özrü mağdurlarının açtıkları ve halihazırda devam eden tüm davalara olumlu etki ederek bu davaları mağdurların kazanmalarına olanak sağlayacaktır. Hep ifade ettiğimiz gibi, yüksek lisans ve doktora eğitimi kariyer ilkesini yaşama geçiren akademik basamaklardır. Danıştay, kamu görevlilerinin  yüksek lisans ve doktora yapma girişimlerinin idare tarafından “Suistimal girişimi” olarak değerlendirilmesinin sakat bir bakış açısı olduğunu ortaya koymuştur.
Bunun yanında Danıştay, il emrine atanma hakkını ortadan kaldıran hükümlerin yürütmesini ise durdurmamıştır. Bu yöndeki daire kararının kaldırılması için Dava Daireleri Genel Kurulu’na itiraz edeceğiz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here