Eğitim Bir-Sen’in yeni Başkanı Ramazan Çetin oldu

27
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Kırklareli İl Temsilciliği Seçimi 27 Kasım 2010 Cumartesi günü yapıldı.

HABER MERKEZİ
 Saat 14.30’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğü Salonu’nda yapılan seçime Eğitim-Bir-Sen Kırklareli İl Temsilcisi Bilal Yeşen, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Resul Yeşilyurt, AK Parti Kırklareli İl Sekreteri Emin Tunç, KİDYAD Başkanı Hüseyin Kasap ve çok sayıda davetli ile sendika üyeleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan seçimde divan kurulu seçimi için önerge teklifi verildi. Önerge teklifine göre Divan Başkanlığı’na Selahattin Karanfil, Divan Kurulu Üyeliğine İbrahim Çiftçi ve Alper Selen oy birliği ile getirildi.
Divan teşekkülü seçiminin ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak AK Parti Kırklareli İl Sekreteri Emin Tunç bir konuşma yaparak, insan haklarının savunulmasının kutsal bir görev olduğunu belirtti. Sendikaların güçlü olduğu müddetçe insanların haklarının istenildiği gibi korunacağını belirten Sekreter Tunç, Eğitim-Bir-Sen’in temsilcilikten kurtulup şube haline getirilmesi gerektiğini söyledi.
Kürsüye davet edilen Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Resul Yıldırım konuşmasında, Eğitim-Bir-Sen’in yaptığı çalışmaları olumlu bulduğunu, Kırklarelililerinde bu çalışmaları takdir ile karşıladığını belirtti. Hak arama yolunun örgütlenmeden geçtiğini belirten Yıldırım, kendilerininde haklı sendikalara destek vermeye çalıştıklarını söyledi.
Eğitim-Bir-Sen Kırklareli İl Temsilcisi Bilal Yeşen konuşmasında; “Dertlerimizi çözdüğümüz zaman çocuklar gibi sevindik. Çözemediğimiz zaman gece uykularımız kaçtı.” şeklinde konuşarak, şimdi yol ayrımında olduklarını belirtti. Yeşen, şimdi yeni yönetime seçilecek arkadaşların bu temsilciliği daha ileriye taşımak için çalışacaklarını, bir avuç insan olarak çıktıkları bu yarışta bugün iki liste olarak üyelerin karşına çıkıldığını, bununda sevindirici bir durum olduğunu söyledi. Yeşen, konuşmasının sonunda her iki listeyide tebrik etti.
Protokol konuşmalarında Mavi liste adına Ramazan Çetin bir konuşma yaptı. Çetin; “Bizim için üyelik atılan sıradan bir imza değildir. Üyelik, hak ve menfaatlerimizin korunması adına bize teslim edilen bir emanettir. Bu emanetin kutsal olması bilinci ile bu emaneti korumaya talibiz. Bu emaneti yüceltmeye kararlıyız. Bunun için her türlü fedakarlığa hazırız, çünkü biz büyük bir aileyiz.” şeklinde konuştu. Seçime iki liste halinde katıldıklarını belirten Çetin, bu duruma olumlu bir yaklaşım gösterdiklerini, iki liste halinde olan seçim ile rekabetin ve kalitenin artacağını, bununla birlikte bu durumun daha kucaklayıcı ve kapsayıcı olacağına inandıklarını ifade etti. Çetin, seçildikleri taktirde, yönetimdeki arkadaşları ile birlikte üyelerin sorunlarının çözümünde sorunların takipçisi olacaklarını, çözüme odaklı bir sendikacılık yaklaşımı içerisinde çalışacaklarını belirtti.
Konuşmaların devamında Beyaz liste adına Mustafa Keskin bir konuşma yaparak Eğitim-Bir-Sen olarak Kırklareli’de ilk defa bir seçim heyecanı yaşadıklarını, bugüne kadar sendikaları ile ilgili herhangi bir seçim yapmadıklarını belirtti. Keskin, bütün üyelerin memnun kalacağı güvenle ve umutla bakabileceği, en ideal bir yönetim kurulunu nasıl oluştura bilecekleri konusunda uğraşı verdiklerini, ancak bütün bu çabalara rağmen tek bir liste hazırlayarak kongrede üyelerin karşısına çıkmadıklarını ifade etti. İki liste halinde üyelerin karşısına çıktıklarını belirten Keskin, kendilerini tatlı bir yarış içerisinde bulduklarını söyledi. Keskin konuşmasında seçildikleri taktirde üyeler için yapacakları hizmetleri anlattı. Keskin, sendikalarına faydalı olabilmek için üye sayılarını arttıracaklarını, sendikanın temel ilkesi olan dürüst çalışma prensibini en iyi şekilde yerine getireceklerini belirtti.
Yapılan konuşmaların sonrasında yönetim kurulu seçimine geçildi. 94 üyeden 86’sı sandık başına giderek oy kullandı. Yapılan oylama sonucunda Mavi liste 48, Beyaz liste 38 oy aldı. 48 oy alan Mavi listedeki yönetim kurulu üyeleri Ramazan Çetin, Bülent Kılıç, Mehmet Çıtak, Ahmet Uzun, Emrullah Küçükyılmaz, Ertan Çetin ve Ender Kanlıoğlu Eğitim-Bir-Sen Kırklareli İl Temsilciliği yönetimine seçildiler. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here