Eğitim Bir-Sen’den “Yeni Anayasa, Hemen Şimdi” konulu konferans

9
Eğitim Bir-Sen Kırklareli Şubesi tarafından, 30 Kasım 2011 Çarşamba  günü Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi’nde Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Osman Can’ın katılımıyla “Yeni  Anayasa, Hemen Şimdi” konulu bir konferans düzenliyor.
HABER MERKEZİ 
Saat 19.30’da başlayacak konferans hakkında gazetemize bir  açıklama yapan Şube Başkanı Ramazan Çetin, Cumhuriyetin ilanından hemen önceki tarihlerden başlayarak, bugüne kadar yüzlerce değişikliklerle beraber dört farklı anayasayla idare edilen bu ülkenin vatandaşlarının, 12 Eylül 2010 tarihinde 26 madde için de olsa ilk kez kendi anayasalarını seçmenin hazzına vardıklarını belirterek; “Bugün ise yeni bir anayasanın kaçınılmaz olduğunu tartışıyoruz. Eğitim Bir-Sen olarak, bu tartışmaların tam merkezinde durup, yeni anayasanın daha demokratik, özgürlükçü ve tamamen sivil bir zihniyete sahip olması gerektiğini ısrarla talep ediyoruz” dedi. 
Sivil anayasanın, üniformalı veya üniformasız bütün vatandaşların bağlı olduğu, hiçbir kişiye veya zümreye ayrıcalık tanımayan, hiçbir etnisiteye vurgunun yapılmadığı; vatandaşı devletin hizmetine değil, devleti vatandaşın hizmetine adamayı temel ilke kabul eden, vesayete karşı sadece siviller tarafından hazırlanmış ‘Sivil zihniyetli’ bir anayasa anlamına geldiğini kaydeden Çetin, şunları söyledi: 
“Sivil anayasa, vatandaşın refahı, huzuru ve mutluluğu için hazırlanan ve üzerinden vesayetin  izlerinin kaldırıldığı anayasa demektir. Sivil anayasa, tüm bölünme fobilerine karşılık, anayasanın geçerlilik sınırları içindeki herkesin etnik, dinsel, kültürel vb. açılardan eşit haklara sahip olmaları ve hiç kimseye bir etnik kimlik üzerinde buluşma dayatmasının kaldırılması demektir. Sivil anayasa, bize göre veya onlara göre özgürlük değil, özgürlüğe özgürlük getiren bir zihniyetin anayasa ruhuna hâkim olması demektir.” 
Bugüne kadar bürokratik oligarşiye karşı haklı bir mücadele verirken, hiçbir bedeli ödemekten geri durmadıklarını vurgulayan Ramazan Çetin; “Demokrasiyi frenleyen, rafa kaldırmaya çalışan 28 Şubatlarda da durmadık, treni raydan çıkarmaya çalışan 27 Nisanlarda da. Bundan sonra da kimse durmamızı beklemesin. Bazı imtiyazlı çevrelerin, şunun veya bunun vesayeti altında olmayan yeni, daha demokratik, daha özgürlükçü, tamamen sivil bir anayasa talebimizi yeniden tekrarlıyoruz. Bu ülke sınırları içinde yaşayan herkes aynı haklara sahip, aynı imkânlardan faydalanan eşit yurttaşlar oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu mücadelemizi kamuoyuna mal etmek adına 30 Kasım 2011 Çarşamba günü Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi’nde  Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Osman Can’ın katılımıyla ‘Yeni Anayasa, Hemen Şimdi’ konulu  konferansı düzenliyoruz. Saat 19.30’da başlayacak konferansımıza tüm halkımızı bekliyoruz” şeklinde konuştu. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here