Eğitim Bir-Sen İl Divan Toplantısı yapıldı

14
Kırklareli Eğitim Bir Sen İl Divan Toplantısı 24 Nisan 2011 Pazar günü saat 10.30’da Kırklareli Öğretmenevi Yemek Salonu’nda İl Yönetimi, İlçe Yönetimi ve üyelerin katılımıyla yapıldı.
HABER MERKEZİ
 İl Divan Toplantısı’na Ankara’dan Genel Mali Sekreteri Esat Tektaş ve İstanbul 4. Bölge Şube Başkanı Talat Yavuz katıldı.
Toplantıya Kırklareli Eğitim Bir Sen İl Başkanı Ramazan Çetin’in konuşmasıyla başlandı. Kırklareli Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ramazan Çetin, Kırklareli’de bir ilki gerçekleştirdiklerini iki liste halinde seçime gittiklerini ve seçim sürecinden sıfır sorunla çıktıklarını ifade ederek; “Bu süreçten alnımızın akıyla çıktık. Eğitim-Bir-Sen camiasına yakışır şekilde, dostane duygularla geçen seçimin ardından, iki liste halinde yarıştığımız arkadaşlarımızla seçim sonucunda birbirimizi kutlayarak, kardeşliğimizi pekiştirdik” dedi. 
İlçe gezilerine başladıklarını, ilk ziyaretini Babaeski’ye gerçekleştirdiklerini, arkasından 3 defa Pınarhisar Lüleburgaz ve Vize ilçesine gittiklerini, ilçe ziyaretlerine devam ettiklerini, her hafta sendika binasında toplantı yaptıklarını ifade eden Çetin; Yeni yönetim kurulu olarak, seçim sürecinde de söyledikleri gibi, sendikayı sadece merkezden yönetmediklerini, bütün ilçelerimizi gezdiklerini, ilçelerimizin eğitim ile ilgili sıkıntılarından birinci ağızdan ve yerinde haberdar olduklarını, yakın hedeflerimiz arasında bulunan sendikamızı şube  yapmak için gerekli sayıya Nisan ayı itibari ile ulaşmış olduklarını ifade ederek, seçildikleri günden itibaren üye kaydetme işine önem verdiklerini ve şu ana kadar 180’e yakın yeni üye kaydettiklerini belirterek, üye sayılarının 410 ulaştığını ifade etti. Sendikacılıkta var olabilmek için görünür işler yapmanın önemine dikkat çekerek; “Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen kimliği altında her zaman sürükleyici lider konumunda olmalıyız. Bu nedenle ilçelerdeki bütün kanaat önderleriyle, yöneticilerle temas kurmak önemlidir” dedi. 
Kaybedecek zamanlarının olmadığını, yönetim olarak her ne kadar kendi bölgelerine yönelik çalışmalar yapsalar da, aslında hizmetin Türkiye adına olduğunu, ülkemizin ilerlemesi ve daha müreffeh bir yaşama geçmesi için çalıştıklarını dile getirdi.2011 yılının milletimizin tarihinde bir dönüm noktası olacağını ifade ederek, genel  yetkiyi alacaklarını, millete en az on beden dar gelen anayasanın değişmesi ve Türkiye’nin daha demokratik, daha özgürlükçü bir anayasaya kavuşması için canla başla çalışacaklarını kaydetti. 
Eğitim-Bir-Sen’in genel ilkelerinden birinin, güçlünün yanında değil, hakkın ve haklının yanında olmak olduğunu, bu düstur gereği tüm eğitim çalışanlarını kucaklayan bir anlayışla haklı olan her talebi dinleyip, çözüm arama noktasında herkese yardımcı olmaya devam edeceklerini ifade ederek sayısı her geçen artan, irileşen değil büyüyen bir  sendikanın temsiliyetini yüklenmenin çok zor bir görev olduğunu belirterek, yeni bir yönetim olarak seçilen arkadaşlarıyla büyük bir aşk ve heyecanla çalışmaya devam ettiklerini vurguladı. Genel Başkanları Ahmet Gündoğdu’ya seçildiklerinde en kısa zamanda kendisinin de katılacağı Şube Kongresi sözü verdiklerini belirterek, bu sözlerini Nisan ayı itibari ile gerçekleştirdiklerini ve Mayıs ayı içerisinde Şube Kongresi’ni yapmak istediklerini ifade etti. Üyeliğin bizim için imzadan ibaret olmadığını; “Bizim için üyelik atılan sıradan bir imza değil, hak ve menfaatlerimiz adına bize verilen emanettir" diyerek, bu emaneti yüceltmeye kararlı olduklarını vurguladı.
Sonra Kürsüye İstanbul 4. Bölge Şube Başkanı Talat Yavuz geldi. Talat Yavuz Kırklareli’deki yönetimi istekli ve heyecanlı gördüğünü yaptıkları çalışmaları takdirle karşıladığını ve İstanbul 4. Bölge olarak kendilerine her türlü yardıma hazır olduğunu ifade ederek, Eğitim Bir Sen Sendikasının diğer sendikalardan farklı olduğunu ve bunu da referandum  sürecinde herkese gösterdiğini ve Özlük ve Özgürlük için mücadele ettiklerini ifade ederek; “Eğitim Bir Sen olarak bizim sendikacılıkta 1. önceliğimiz ve olmazsa olmazımız özgürlüklerdir, kesintisiz demokrasidir ve bireyin özgürlüğüdür” şeklinde konuştu.
Daha sonra kürsüye Genel Mali Sekreter Esat Tektaş geldi. Esat Tektaş konuşmasına sayın Kırklareli Eğitim Bir Sen Şube Başkanım ifadesi ile başlayarak Kırklareli Eğitim Bir Sen yönetiminin Şube olmaya hak kazandığını ifade etti. Ve özverili çalışmalarından dolayı sendikamızın tüm üyelerine teşekkür etti.15 Mayıs’ın yetki açısından önemli  olduğunu ve bu tarihe kadar tüm üyelerin çalışmalarına hız katarak üye kaydetme işlerine devam etmelerini isteyerek; “Eğitim çalışanlarının Eğitim Bir Sen’e, tüm kamu çalışanlarının ise Memur Sen’e ihtiyacı olduğuna inanarak; çalışanların sorunlarını çözmeyi üzerimizde bir sorumluluk; sorunların çözümü yolunda mücadele etmeyi, ter dökmeyi, kafa yormayı birinci dereceden kurumsal bir görev bilerek yola çıktık ve mücadelemizi sürdürmekteyiz. Bu anlayış çerçevesinde sürdürdüğümüz mücadelede gerçekleştirdiğimiz her eylem, düzenlediğimiz her organizasyon ve ürettiğimiz her hizmetin başta kamu çalışanları olmak üzere tüm toplum kesimleri tarafından takdirle karşılandığına şahit olduk. Kamu hizmetlerinde verimliliği kaliteyi niteliği arttırmak amacı ile onlarca araştırmaya imza attık. Üyelerimizin mutluluklarını ve sıkıntılarını paylaşma adına birçok sosyal etkinliğin içerisinde bulunduk. Memur Sen’in yetkili Konfederasyon olarak oturduğumuz son toplu görüşme masasında kamu çalışanlarının yüzünü güldürecek toplu sözleşme tadında kararların altına imza attık. Referandum sürecinde olumlu sonuçlar doğurur da evet oyu fazla çıkar korkusuyla bir kısım adreslerden aldıkları talimat gereği toplu görüşme mutabakat metnine imza atamayan şimdi ise okul okul dolaşarak bu hakları biz aldık diye söz eden yalancıların sözünü ettikleri kazanımları yetkili konfederasyon olarak bizler elde ettik. Teşkilatlanma, üye sayımızı arttırma tüm hizmet kollarında yetkili sendikalar olma amacıyla Genel Başkan’dan, işyeri temsilcisine varıncaya kadar hepimiz gece gündüz demeden dur durak bilmeden, uzak yakın aldırmadan çalıştık ve bugün 400 bini aşan üye sayısına ulaştık.15 mayıs 2011 de Eğitim Bir Sen olarak 200 bin Memur Sen olarak 500 bin üye sayısına ulaşmayı hedef edindik. Bu hedefimize de ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz. Çünkü; Sendikamıza üyelik teklifi bekleyen sendikal kazanımlarımızdan yararlanmak isteyen onbinlerce kamu çalışanı bulunmaktadır.
O halde; 15 Mayıs’a kadar yine yollarda, okullarda, işyerlerinde olmalıyız. Ulaşamadığımız üyelik teklifinde bulunmadığımız hiç kimse kalmamalıdır. Her zaman olduğu gibi yine gönüller fethedilmeli, üye formlarına yeni yeni imzalar almalıdır. Onlarca ilde olduğu gibi Kırklareli’de de yetkili olmalıyız, Türkiye’de de yetkili olmalıyız. 15 Mayıs’a kadar geçecek zamanı en iyi, en verimli şekilde değerlendirecek heyecanın, iradenin ve birikimin Kırklareli örgüt yöneticilerimizin tamamında var olduğunu görüyor ve inanıyorum. Memur Sen ‘in kamu çalışanlarına aramağını olan Toplu Sözleşme Masası’na hizmet kolumuzda Eğitim Bir Sen’in yetkili Sendika olarak oturmasını istiyoruz.
Gerçekleştirdiğimiz Eğitim Bir Sen Kırklareli İl Divan Toplantısı vesilesiyle her birinizi 15 Mayıs 2011′ de hedef 500 bin üye soylu mücadelesine katkılarınız bekliyorum. Organizasyon için katkı ve katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here