Efsane futbolcular buluştu

14
Lüleburgaz’ın eski meşhur futbolcuları, Metin Dikener’in Ayakkabı Mağazası’nda bir araya gelip eski günlerini yadettiler.

 

Lüleburgaz

Eski şöhretlerden Sabri Doğrugiden, Şeref Kocadüz ve Metin Dikener, futbolun o zamanki ve şimdiki durumu hakkında sohbet ettiler.
Sabri Doğrugiden, futbolculuk yaptığı yıllarda her şeyin çok keyifli, futbolcuların birbirine saygılı olduğunu belirterek; “O zamanlar daha yetenekli futbolcular vardı. Bizler çamur batak sahalarda antrenman ve maçlar yapardık. Sırımla bağlanan ağır toplarla oynardık. Herkesin birbirine saygısı ve sevgisi vardı. Şimdi ise her türlü imkân var fakat yetenekli oyuncular pek yetişmiyor. Daha çok takım oyunu oynanmaya başlandı” dedi.
1. Lig’de oynayan Ankaragücü forması ile 6 yıl futbol oynayan ve kalecilik yapan Şeref Kocadüz de eski futbolcuların saygısına örnek vererek; “1962 yılında Can Bartu benim koruduğum kaleye penaltı atışı kullandı. Penaltı atışını kurtardım ve gol olmadı. Hemen gelip bana sarıldı ve kutladı. Şimdi böyle saygılı futbolcular maalesef kalmadı” dedi.
1936 doğumlu olan Kocadüz; “Futbol hayatıma 1952 yılında Adaletspor’da başladım. O zamanlar pazarcılık yapan babam Davut Kocadüz ile pazarlara çıkıyor ve ticaretle uğraşıyordum. Adaletspor’un kuruluşunda ilk takım kaptanı Sabri Doğrugiden’di. Burada 4,5 yıl askere gidene kadar kalecilik yaptım. 1. Lig takımlarından Vefaspor ile yenişemeyip 1–1 berabere kaldığımız maçı hiç unutamam. Daha sonra askerlik için önce Denizli sonra Ankara Muhafız alayına gittim. Askerlik boyunca futbol oynamadım. 1958 yılında askerden geldikten sonra 1 ay Adaletspor’da oynadıktan sonra Ankara’dan gelip 1, Lig’te oynayan Ankaragücü’ne transfer olmamı istediler. O zamanlar orada oynayan Abdullah, Ali gibi isimler kalecisiz kaldıklarında beni tavsiye etmişler. Babam beni uzak olduğu gerekçesiyle göndermek istemedi. Daha sonra 1 yıllığına oynamak kaydıyla bizi ikna ettiler ve Ankaragücü’ne transfer oldum. 5 yıl burada oynadıktan sonra Şekerspor ile 2. Ligde 1 yıl, daha sonra da Petrol Spor’da 2 yıl oynadıktan sonra futbolu bıraktım. 1 yıllığına gittiğim Ankara’da 40 yıl yaşadım. Makine Kimya Genel Müdürlüğü’nde çalışıp emekli oldum. Geriye baktığım zaman unutamadığım anılarım arasında Galatasaray ile oynadığımız maçı hatırlıyorum. O zamanlar Galatasaray’da Metin Oktay var. Fenerbahçe ile oynadıklarında 5-0 yenmişler ve herkes bize diyor ki “Metin sana sekiz tane atar” Bu şartlarla Galatasaray karşısına çıktık ve 1-0 yendik. O maçı ömrüm boyunca unutamam” dedi. (gk)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here