EDOSK’un Kanoları suya indi

4
Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği’nin Bulgaristan – Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Elhovo Business Center ile ortaklaşa yürüttüğü ‘TWTUE: Vahşi Doğanın Hazinesi Tunca – Unutulmaz Bir Deneyim’ projesinin eğitimleri tamamlandı. 
HABER MERKEZİ
Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği’nin Bulgaristan – Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Elhovo Business Center ile ortaklaşa yürüttüğü ‘TWTUE: Vahşi Doğanın Hazinesi Tunca – Unutulmaz Bir Deneyim’ projesinin eğitimleri tamamlandı. Toplam 9 gün süren eğitimlerde 36 katılımcı, Tunca Nehri’nde yapılan eğitimlerde kano sürüşü hakkında eğitim aldı.
23 Mayıs Cumartesi günü başlayan eğitim 31 Mayıs Pazar günü sona erdi. 12’şerli üçer gruba ayrılan katılımcılar kano tarihçesi, malzeme tanımı, güvenlik, ilk yardım gibi teorik bilgilerin anlatılmasının ardından uygulama için kanoları Tunca Nehri’ne indirdi.
Kano eğitmeni Ahmet Avcı tarafından verilen uygulamalı eğitimlerde katılımcılar Tunca Nehri’nde kürek çekti. Eğitmen Ahmet Avcı, projenin Edirne açısından çok sevindirici olduğunu belirterek, “İnsanların istekli olması eminim bu projeyle başlayan macerayı profesyonelliğe kadar taşıyacaktır. Edirne nehirlerin buluştuğu bir şehir ve bunun iyi değerlendirilmesi gerek. Eğitimleri durgun su kano üzerine verdik ve tüm katılımcılar gerekli kazanımları edindi. Bundan sonraki süreçte pratik yaparak kendilerini geliştirecekler. Bu eğitimle akarsu kano için de bir temel oluşturmuş olduk” dedi.
* 100’ün üzerinde başvuru
Proje Koordinatörü Ümit Sönmez ise 9 günlük eğitimin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını kaydetti.  Amaçlarının Edirne’ye yeni bir spor dalı kazandırmak ve bunu yaparken de nehirlerin kullanımı konusunda çevre bilinci oluşturmak olduğunu ifade eden Sönmez; “Kano sporuna yoğun ilgi gösterilmesi bizi çok mutlu etti.  Eğitim için de 100’ün üzerinde başvuru aldık ancak niteliği korumak adına kontenjanımızı 36 kişi ile sınırlı tutmak zorundaydık. Bu eğitimi kaçıranlar üzülmesinler eğitimlerimiz devam edecek” dedi.
Sönmez son olarak projenin eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından 5-7 Haziran tarihleri arasında 30 Türk 30 Bulgar olmak üzere toplamda 60 sporcu ile birlikte Bulgaristan’dan başlayıp Edirne’de son bulacak bir Kano Turu’na imza atacaklarını sözlerine ekledi. (s.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here