Edirne’yi 10 ayda 2.5 milyon turist ziyaret etti

7
Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, Edirne’de konaklama sıkıntısı olduğunu belirterek, ”Antalya veya İstanbul’a gelen turistleri Edirne’ye çekmek istiyorsanız o bölgelerin turistlere verdiği hizmeti mutlaka bölgenizde vermek zorundasınız” dedi.

     Özcan, yaptığı açıklamada, Edirne’yi her gün binlerce kişinin günü birlik ziyaret ettiğini, bunların sayısını hesaplamanın mümkün olmadığını ifade ederek, ”Bunlar genelde inanç turizmi kapsamında dini mekanları ziyaret eder ve giderler. Bir de alışveriş yapmak için Yunanistan ve Bulgaristan’dan yoğun bir şekilde gelenler vardır. Bunlar da işi bitince o gün içinde ülkelerine dönerler” diye konuştu.
     Edirne’nin turizm ve tarih kenti olduğunu vurgulayan Özcan, bu nedenle son yıllarda tanıtıma önem vermeleri sonucu kenti 10 ayda 2.5 milyon kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.
     Edirne’nin turizm açısından bakir bir şehir olduğunu belirten Özcan, şunları kaydetti:
     ”Antalya veya İstanbul’a gelen turistleri Edirne’ye çekmek istiyorsanız, o bölgelerin turistlere verdiği hizmeti mutlaka bölgenizde vermek zorundasınız. Son zamanlarda ciddi bir şekilde tanıtıma ağırlık verdik. Bir şehrin tanıtımını yaptığınız zaman şehre gelecek insanların ihtiyaçlarını karşılamak zorundasınız. Eğer bunu yapamazsanız bütün yaptığınız emekler boşa gider. Edirne’de ciddi anlamda konaklama sıkıntısı var. İlk başta bu sorun çözülmelidir.
     Turizm altyapısı tamamlanmalıdır. Edirne, sadece ciğer ve köfteyle tanıtılacak bir kent değildir. Burası bir başkent, buraya gelecek turist Osmanlı sarayının yemeğini mutlaka yemeli. Osmanlı Saray mutfağını görmelidir.”
     Özcan, Edirne’nin turizm kenti olması için tarihi mekanların restorasyonunu yaptıklarını, en iyi tanıtımın kente gelen turistlerin ülkelerine döndükten sonra yaptıkları tanıtım olduğunu söyledi. aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here