Edirne’de öğrencilerin zam eylemi

12
Edirne Belediyesi’nin kent içi ulaşıma yaptığı zammı, yaklaşık bin üniversite öğrencisi 2 saat süreyle protesto etti.
Saraçlar Caddesi’nde ellerinde pankartlarla buluşan öğrenci grubu,
Çilingirler Caddesi’ni geçerek Edirne Belediyesi önüne geldiler.

Grup, Edirne Belediyesi önünde bir süre Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’ye yönelik, ”Hamdi pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım, Hamdi sonun mübarek olsun, Hamdi’ye BMV, öğrenciye tabanvay” şeklinde slogan attılar.
Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Caner Turan, zammın geri alınmasını ve Kent Kart uygulanmasında alınan kart ücretlerinin iadesini istediklerini söyledi.
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Murat Muratoğlu’nu belediye önünde gören grup, belediye yetkililerini yuhaladı.
Öğrencilerin taleplerini dinleyebileceklerini ifade eden Muratoğlu, 3 öğrenciyle makamında görüştü. Görüşmede, taleplerinin kabul edilmemesi üzerine öğrenciler belediye önünde bir süre daha slogan attı. Öğrenciler, daha sonra Saraçlar Caddesi’ne geçti.
Yürüyüş sırasında, gruptan bazıları kent içi taşımacılık yapan minibüslerin önüne geçerek, yuhaladı. Bu sırada grup içinde kısa süreli gerginlik yaşandı.
Saraçlar Caddesi’nde PTT önüne gelen grup, burada oturma eylemi yaptı. Zamlar alınana dek eylemlerini sürdüreceklerini bildiren grup, daha sonra olaysız dağıldı.
Edirne Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekipleri, protesto eylemi sırasında yoğun güvenlik önlemi aldı.
Edirne Belediye Meclisi’nin 8 Şubat tarihli kararıyla ulaşım 1 liradan öğrenciler için 1,25, siviller için 1,5 liraya yükseltilmişti. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here