Edirne’de Avrupa modeliyle damızlık üretilecek

15
Edirneli hayvan üreticisi Avrupa’da uygulanan çiftçilik modelinin benzeriyle tüketmek için değil, damızlık için üretim yapacak.

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Tarım Bakanlığı ile yaptığı proje sayesinde Avusturya ve Macaristan’dan gelecek 10 bin büyük baş hayvanı damızlık olarak üreterek, Türkiye’nin damızlık üretim merkezi haline gelmeyi amaçlıyor.
Proje kapsamında 60’a yakın büyükbaş hayvan Avusturya’dan Edirne’nin Ahi köyüne geldi. 21 günlük karantina süresinin ardından, birlik üyelerine dağıtılacak.
AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, yaptığı açıklamada, Edirne Damızlık Birliği ile Tarım Bakanlığı arasında yapılan projeyle 10 bin büyükbaş hayvanın Edirne’ye geleceğini söyledi.
Budak, proje kapsamında Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyelerinden isteyenlere sıfır faizli, 2 yıl ödemesiz, 7 yıl geri ödemeli 10’u süt amaçlı 30 baş hayvanın verileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:
”Trakya hayvan hastalıklarından ari ve Avrupa Birliği’nce de bu kabul gördü. Bu projeyle de Edirne Türkiye’nin damızlık üretim merkezi haline gelecek. Edirne’ye gelen yaklaşık 60 hayvan ilk parti, bahara kadar 10 bin hayvanın gelmesi planlanıyor. Trakya’daki hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz ilk kez Avrupa’daki model gibi damızlık üretip satacaklar.
Avrupa’daki üretim modeli böyle. Avrupa’daki çiftçiler, patates üretirler, patates tohumu satabilmek için yada hayvan üretirler damızlık olarak dünyaya satmak için. Bizde bu böyle değildi, buğdayı un için, hayvanı da sütü yada eti için üretirdik. Bundan sonra çiftçimiz, Avrupa’daki model gibi, damızlık için üretecek.”
Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın ise hayvanların yerli ırklarla değil, suni tohumlama yoluyla kendi ırklarıyla üretileceğini söyledi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here